Henkel Innovation Challenge’da Türk öğrencilerin başarısı

Türk takımı Henkel Innovation Challenge’dan üçüncülük ile döndü

13.04.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Henkel’in uluslararası “Henkel Innovation Challenge” yarışmasının dördüncüsünün Berlin’de düzenlenen finallerinde Türkiye’yi temsil eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Benkel isimli ekip üçüncü oldu. Türk ekip böylelikle, yarışmanın birincisi Polonyalı ve ikincisi Fransız ekip ile birlikte, Henkel’in Düsseldorf’taki merkezinde Henkel AG&Co. CEO’su Kasper Rorsted ile tanışma fırsatı elde etti. 2050 yılında kişisel bakım ile çamaşır ve ev bakımı alanlarındaki ihtiyaçların Henkel ürünleriyle nasıl karşılanabileceğine dair yaratıcı fikirlerin yarıştığı Henkel Innovation Challenge 4’ün uluslar arası finaline 14 ülke katıldı.

Henkel’in bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Henkel Innovation Challenge Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Benkel isimli ekip, “Diadermine protechno” projesi ile 14 ülke arasında üçüncü oldu.

Benkel ekibinin geliştirdiği “Diadermine protechno” ürünü ile teknoloji kullanımının ve buna bağlı radyasyonun yol açtığı hastalıkların önlenmesi ve radyasyonun etkilerinin azaltılması hedefleniyor. Projede yer alan Buğra Tahran Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Mehnaz Ece Seltün ve Nazlı Gürdamar da aynı üniversitenin Ekonomi bölümünde eğitimlerini sürdürüyorlar. Proje hazırlığı süresince ekibin mentorluğunu Schwarzkopf & Henkel Genel Müdürü ve Schwarzkopf Profesyonel – Ortadoğu / Afrika Bölge Direktörü Hasan Alemdar üstlendi.

Yarışmadan sorumlu Henkel İşveren Markası Müdürü Katrin Klein, sonucun öğrencilerin mentorleriyle birlikte verdikleri yoğun emeğe değdiğini belirterek şunları söyledi:

“Yarışmaya katılan öğrenciler mentorleriyle birlikte sabahlara kadar çalışarak projelerine son halini verdi. Ekipler final sunumundan önce baş başa vererek tüm detayları gözden geçirdi. Ortaya çıkan sonuç ise tüm emeğe değdi. Yarışmada ortaya konan yaratıcılık, ekip ruhu ve öğrencilerin seviyesi herkesi etkiledi.”