Hello Avatar MediaCat kitaplarında

Coleman, iletişim dünyasının sadece durumunu tahlil etmekle kalmıyor, aynı zamanda geleceğiyle ilgili yeni tezlerini ortaya koyuyor.

20.03.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Sanatçı ve akademisyen Beth Coleman, Massachusetts Institute of Technology’de görsel medya dersleri veriyor ve yazdığı kitaplarla yeni medya düzeninin toplumsal yansımalarını inceliyor.

Dijital Neslin Yükselişi üzerine yazdığı Hello Avatar’da işte bu eserlerinden biri. Coleman, iletişim dünyasının sadece durumunu tahlil etmekle kalmıyor, aynı zamanda geleceğiyle ilgili yeni tezlerini ortaya koyuyor. Bu yönde kendi oluşturduğu x-gerçeklik kavramıyla tanıştırıyor bizi. Biz, hem okuyucular hem de dijital neslin birer –zorunlu- üyesi olarak aslında onun tanımladığı bu x-gerçeklik dünyasının birer temsiliyiz.

İnsanlar artık kodlarla tanımlanmış gerçekliklere aitler. Gerçeklik artık yalnızca dokunduğumuz ya da somut olarak hissedebildiğimiz materyaller de değil elbette. Facebook, Twitter ya da kişisel bloğunuzdaki avatarınız neyse siz de dünya için O’sunuz.  Görsellik eşittir gerçeklik çağı demek istiyor kısacası Coleman, x-gerçeklik kavramıyla…