Hedef en az 2 milyar dolar

Yüzde 55'i Oger Telekom'a 6.5 milyar dolara satılan Türk Telekom'un kamu payının yüzde 15'i

02.01.2008 - 09:41 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Yüzde 55’i Oger Telekom’a 6.5 milyar dolara satılan Türk Telekom’un kamu payının yüzde 15’i mayısta halka arz edilecek. Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, şirketin ‘blok hisse satışın’dan sonra değerlendiğini, Türk Telekom’un yüzde 15 hissesinin halka arzında, toplamda 12 milyar dolara vuran blok satıştan daha da yüksek bir değer ortaya çıkmasını beklediklerini söyledi. Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 1 Temmuz 2005’te yapılan ihaleyle Lübnanlı Hariri ailesine ait Oger Telekom tarafından blok olarak 6 milyar 550 milyon dolara satın alınmıştı.


Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin

Telekom halka arzının 10 Mayıs’a kadar yapılmasını tasarladıklarını belirten Kilci, “Blok satışla Türk Telekom’un değeri üç yılda arttı. Biz Türk Telekom’un yüzde 55’ini özelleştirdikten sonra şirket gerek yurtiçinde gerek çevre ülkelerde birtakım şirket alımlarına gitti. Türk Telekom bunlarla bir holding bünyesine kavuştu” dedi. 1 Temmuz 2005’te yüzde 55 hissesine 6 milyar 550 milyon dolar verilen Telekom’un, bu değer esas alınırsa yüzde 15’inin değeri 1.8 milyar dolar ediyor. Kilci’nin blok satış rakamının üzerine çıkacağı beklentisiyle halka arzın 2 milyar dolardan açılması bekleniyor.


Yerliye indirimli fiyat

Kilci, şirketin yüzde 15 hissesinin halka arzına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının çeşitli yatırımcı gruplarına farklı oranlarda teşvikler uygulanması konusunda ihale komisyonuna yetki verdiğini söyledi. Öncelikle yurtiçi bireysel yatırımcıların, yurtdışı kurumsal yatırımcılar ve yurtiçi kurumsal yatırımcılardan farklı bir değerlendirmeye tabi tutulacağını kaydeden Kilci, yerli bireysel yatırımcılara fiyat avantajı sağlanacağını söyledi.

406 sayılı kanun gereği Telekom hisselerinin yüzde 5’inin çalışanlara sunulması gerektiğini, halka arzda bunun yüzde 3’ü için kota oluşturacaklarını ifade eden Kilci, çalışanların hisselerin yüzde 3’ünün tamamını ya da daha azını alabileceğini belirtti.


‘Çalışana özel fiyat’

Çalışanlara indirimli fiyat uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya karşılık Kilci, “Tamamen ihale komisyonunun takdirinde. Bir miktar düşük de olabilir eşit de. Esasında burada bir tahsisat kotasının sunulması başlı başına bir teşvik. İndirim olup olmayacağı konusuna daha sonra SPK’ya başvuru aşamasında karar vereceğiz” dedi. Halka arzı, 2007 yılının 12 aylık bilançolarıyla gerçekleştirmek istediklerini belirten Kilci, yıllık bilançoların halka arzlarda çok daha etkili olduğunu kaydetti.


‘Halka arz kolay kısmı’

Halka arzı mayıs ayının 10’una kadar yapmayı düşündüklerini ifade eden Kilci, halka arzın, bu tarihe yetişememesi durumunda 2008 ilk çeyrek bilançoları ile temmuz ayında yapılabileceğini söyledi. Hedeflerinin mayıs olduğunun altını çizen Kilci, “Temmuz yaz tatili. Yatırımcıların çoğunun tatilde olduğu bir dönem. Pek iyi bir dönem değil” diye konuştu.

Danışman seçimini henüz tamamlamadıklarını, ancak bunun süreci geciktirmeyeceğini ifade eden Metin Kilci şunları söyledi: “Türk Telekom kurumsallaşma noktasında son derece önemli aşamalar kat etti. Bizim özelleştirmeye hazırlık sürecinde yaptığımız değişikliklerle, özelleştirmeden sonra özel bir şirket olarak yapmış olduğu faaliyetlerle, bilançolarını uluslararası standartlara uygun hale getirdi. Bu, Türk Telekom ölçeğindeki bir şirket için çok önemli bir süreç. Bizim Telekom üzerinde yapacak çok fazla bir işimiz olmayacağı için daha çok halka açılma ya da İMKB’de şirketin listelenmesi noktasında çalışmamız gerekecek.”


Değeri 12 milyar dolardı

Türk Telekom’un halk arzından elde edilecek gelire ilişkin tartışmaları değerlendiren Metin Kilci, “Bizim ümidimiz, beklentimiz blok satışla ortaya çıkan toplam Türk Telekom değerinin üzerinde bir değerle halka arzın gerçekleşmesidir. Çünkü biz inanıyoruz ki blok satışla Türk Telekom’un değeri artmıştır. Bunun da halka arza yansıyacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.
Bu artışın ne ölçüde olacağının 2007 yılı bilançolarının ortaya çıkmasıyla görüleceğini ifade eden Kilci, “Tabii piyasa şartları da bunun üzerinde çok belirleyici olacak. O zaman göreceğiz ama şu an itibarıyla söyleyebileceğim; blok satış bedeline göre halka arz noktasında Türk Telekom’un değerinin son 2.5-3 yılda artmış olduğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu.


Beklenti yüksek

1 Temmuz 2005’te yapılan Telekom’un yüzde 55’inin blok satışı ihalesini 6 milyar 550 milyon dolarla Lübnanlı Hariri ailesine ait Oger Grubu kazanmıştı. Oger Telekom’un verdiği fiyatla Türk Telekom’un toplam değeri 12 milyar doları bulmuştu. ÖİB Başkanı Metin Kilci’nin halka arzda bu rakamın aşılacağı beklentisine göre, değer aynı kalsa bile yüzde 15 hisse için 1.8 milyar dolar gelir sağlanabilecek. Üç yılda şirketin değerinin arttığı varsayımıyla, halka arzın kapılarının 2 milyar dolardan açılması bekleniyor.


Hisseler tüm dünyada pazarlanacak

Bünyesinde Avea’nın yüzde 80 hissesini de bulunduran Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi özelleştikten sonra gerek yurtiçinde gerek çevre ülkelerde birtakım şirket alımlarına gittiğini vurgulayan ÖİB Başkanı Metin Kilci, “Küçük ölçekli de olsa, orta ölçekli de olsa birtakım şirketler aldı. Yani Türk Telekom bir holding bünyesine kavuştu, ismi holding olmasa da. Bunun da belirtilmesinde fayda var” dedi. Türk Telekom halka arzına global ölçekte telekomünikasyon sektörüne yatırım yapan büyük fonların ilgi göstermesini beklediklerini kaydeden Kilci, “Ölçek olarak önemli bir halka arz işlemi olacağı için bütün dünyada bu halka arzın pazarlanacağını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi. Halka arzda belli bir bölgenin etkili olmayacağını ifade eden Kilci, “En son Halk Bankası’nın halka arzında bunu gördük. Çok fazla bir bölgesel yoğunlaşma söz konusu olmadı. Dünyanın birçok ülkesinden, Çin’den tutun Kuzey Amerika’ya kadar Halk Bankası’nın halka arzında yatırımcı vardı. Türk Telekom’da da benzer bir portföyün çıkacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Radikal