Hakan Uyanık: Dizilerin sayısı arttıkça reklam izleme azalıyor

Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, televizyon kanallarında çok sayıda dizi yayınlanmasının...

25.09.2007 - 10:33 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, televizyon kanallarında çok sayıda dizi yayınlanmasının, seyirci bölünmesine ve reklamların izlenirliğinin düşmesine neden olduğunu belirtti.

Uyanık, yeni yayın döneminde televizyonlarda adeta bir “dizi enflasyonu olduğunu” ifade etti. Özellikle televizyonların en çok izlendiği 20.00-23.00 saatlerini kapsayan ve “prime time” olarak adlandırılan sürede çok sayıda dizinin aynı anda yayınlandığına dikkati çeken Uyanık, “Seyirciler reklam aralarında başka bir diziyi izlemekte ve bu durum seyirci bölünmesine neden olarak, reklamların izlenirliğini düşürmekte” dedi.

Televizyon kanallarının bu sorunu gidermek için bazı çalışmalar yaptığını ancak bunun sonucu olarak da reklam sürelerinin uzadığını ve RTÜK tarafından belirlenen sürelerin aşıldığını belirten Uyanık, şunları söyledi:”RTÜK son dönemde mevcut sistemi disipline edecek bazı kararlar aldı. Bu nedenle yayın sırasında ekranın alt ya da yan kısımlarında görünen sanal reklamların ya da gizli reklamların artırılması söz konusu değil.” Reklamverenler olarak, reklam süreleriyle ilgili müdahalede bulunmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Uyanık, “Reklamverenler olarak mevcut durum içerisinde, maliyet analizi yaparak reytingleri ve program içeriğini inceleyip, yeni medya planlarımızı oluşturmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.