Haber olma rekoru bu defa yarışmalarda

Ekranda yayınlanan programların yazılı basında çıkan haber sayılarıyla oluşan “Televizyonun Medya Karnesi” araştırmasına göre, son bir ayda tam gün ve prime time izlemesi yapılan 60 kanalda, 80’e yakın kategoride yayınlanan 781 program hakkında toplam 20 bin 326 adet haberin çıktığı saptandı.

10.02.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ekranda yayınlanan programların yazılı basında çıkan haber sayılarıyla oluşan “Televizyonun Medya Karnesi” araştırmasına göre, son bir ayda tam gün ve prime time izlemesi yapılan 60 kanalda, haberden diziye, müzikten spora, sohbetten filme kadar 80’e yakın kategoride yayınlanan 781 program hakkında toplam 20 bin 326 adet haber çıktı.

Medya Takip Ajansı Interpress’in, iki bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergide çıkan programlar üzerine yaptığı incelemeye göre, Ocak ayında 11 kanalda yayınlanan 22 yarışma programı hakkında toplam 789 haber yayınlanırken, O Ses Türkiye (Show), Kim Milyoner olmak İster? (ATV) ve Yetenek Sizsiniz Türkiye’nin (Show) ilk üç sırada yer aldığı belirlendi.

Geçtiğimiz ay televizyondaki 19 kanalda yayınlanan 39 sohbet programı yazılı basında en çok haber olan ikinci kategoriyi oluşturdu. 358 haberin çıktığı sohbet programları içinde ilk üç sıra, Burada Laf Çok (CNN Türk), Şeffaf Oda (Kanal D) ve Pazar Eki (Kanaltürk) şeklindeydi.

Ekranın en çok izleyici çeken programların arasında bulunan spor programları Ocak ayında da en çok haber olan programlar arasında yer aldı. Toplam 328 haberin çıktığı spor programlar arasında, sık sık tartışmaların yaşandığı Telegol (Kanaltürk), Stadyum (TRT1) ve Basın Tribünü’nün (TRT3) gündemde yer tuttuğu görüldü.

“Televizyonun Medya Karnesi” raporu, geçen ay kültür sanat programlarının yazılı basında haberlerinin arttığını da ortaya çıkardı. Ocak ayında 13 kanalda yayınlanan 36 kültür sanat programı hakkında toplam 261 haber çıkarken, Bu Ülke (TRT Türk), Kırmızı Halı (Kanal 24) ve Gece Gündüz (NTV) hakkında en çok haber yayınlanan programlar oldu.