Gürül Öğüt: “Bu yıl jürinin işi zor”

Sadece İstanbul dışında faaliyet gösteren reklam ajanslarına açık olan Kırmızı Bölge Basında En İyiler Reklam Ödülleri’ne 327 başvuru yapıldı.

12.11.2012 - 12:22 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Radikal ekonomi yazarı Gürül Öğüt bugünkü yazısında sadece İstanbul dışında faaliyet gösteren reklam ajanslarına açık olan Kırmızı Bölge Basında En İyiler Reklam Ödülleri’ni ele alıyor. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Kırmızı Bölge’ye 10 farklı ilden 49 reklam ajansının, 400’ü aşkın reklam içeren 327 başvuru gerçekleştirdiğini belirten Öğüt yarışmayı iller ve kategoriler bazında değerlendiriyor. 

Gürül Öğüt’ün yazısından bazı başlıklar.

“Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ve sadece İstanbul dışında faaliyet gösteren reklam ajanslarına açık olan Kırmızı Bölge Basında En İyiler Reklam Ödülleri’ne 400’den fazla reklam içeren 327 başvuru gerçekleşti.

Kırmızı Bölge kapsamında gerçekleştirilen Radikal Canlı Kırmızı yarışması ve katılımın sürdüğü Hürriyet Özel Ödülü kategorisi de dikkate alındığında, bu yıl yarışmanın 500’e yakın reklam kapsayacağını söylemek yanlış olmaz.

İller bazında katılım dağılımına bakıldığında 49 ajansın 10 farklı ilin reklam sektörünü temsil ettiği görülüyor. Bu iller arasında katılımcı ajans sayısı ile ilk 3 sırayı Ankara, İzmir ve Bursa alıyor. Bu dağılımın kentlerin reklam pazarı büyüklüğünü yansıttığını söylemek mümkün. Sadece Antalya ve Adana’nın pazar hacmine oranla Kırmızı Bölge’de temsiliyeti zayıf kalmış.

Bu yıl yarışmada toplam 26 ödül mevcut. Bunlarda biri büyük ödül Kıpkırmızı Bölge, ikisi özel kategori (Radikal Canlı Kırmızı ve Hürriyet Özel Ödülü), geri kalan 23 tanesi ise kategori birincilikleri.

Yarışmanın 23 kategorisi arasında en fazla katılım 20 ajanstan 40 başvuru ile Kurumsal İmaj’a yapılmış. Bu kategori hem en fazla başvurunun yapıldığı hem de en fazla ajansın yer aldığı dal olmuş. Katılım adetleri açısından yapılan toplam başvurunun yarısından fazlası (%54,13) altı kategoride yoğunlaşıyor. Geri kalan katılım (%45,87) diğer 17 kategoriye dağılmış.

Kırmızı Bölge ilk kez bu yıl 4 ilave kategori ile dijital medyayı da kapsadı. Eklenen bu yeni dijital medya kategorilerinden ikisine hiç katılım yok. Aşağıdaki tabloda kategoriler bazında katılan ajans ve başvuru adetlerini görmek mümkün.”

Yazının tamamı için tıklayınız.