Google’a sektör tepkisi

Google’ın ajans komisyon sistemi uygulamasına son vermek istemesi İngiltere’de ajansların yanısıra Reklam Uygulamacıları Enstitüsünün (Institute of Practitioners in Advertising-IPA) de tepkisini çekti.

05.12.2005 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Google’ın ajans komisyon sistemi uygulamasına son vermek istemesi İngiltere’de ajansların yanısıra Reklam Uygulamacıları Enstitüsünün (Institute of Practitioners in Advertising-IPA) de tepkisini çekti. Google geçtiğimiz Eylül ayında ajanslara aylık ödeme yapılan komisyon bazlı sistemin yerine üç aylık performans bazlı ödeme sistemine geçeceğini açıklamıştı. Enstitü, bu uygulamayla küçük ölçekli ajansların dezavantajlı hale geleceğini iddia ediyor.

Enstitünün Dijital Pazarlama Grubu bir toplantı düzenleyerek dev arama motoruna karşı alacakları tedbirin şeklini belirleyeceklerini beyan etti. Grubun önündeki seçenekler arasında yasal takibata ya da İngiltere Adil Ticaret Dairesine başvurmak yer alıyor.

Bu yola başvurulmasına, Google’ın arama gelirlerinin %40’ına sahip bir kurum niteliğiyle hakim pazar konumunu kötüye kullandığı gerekçe gösteriliyor. Google’ın Yahoo! ve Overture gibi rakiplerinin de Google’ın uygulamasını örnek almasından korkulurken Yahoo! komisyon sistemini değiştirmeyeceğini beyan etti.