Google’ın yeni hizmeti: Google Attribution

Yeni kişisel bilgiler ve gizlilik tartışmaları kapıda.

25.05.2017 - 10:35 | Sencer Uçar

Google'ın yeni hizmeti: Google Attribution

Google, gerçek hayatta yapılan harcamalar ile online reklam tıklamalarını karşılaştırmak adına milyarlarca insanın kredi kartı ve banka kartı harcamalarını takip etmeyi planlıyor.

Hâlihazırda AdWords, Google Analytics ve DoubleClick Search gibi servisler aracılığıyla internet kullanıcılarına dair birçok veri elde eden Google, arama geçmişi ve coğrafi konum bilgilerini de kullanarak online reklamların offline dünyadaki etkisini de gözlemliyor.

Google, yeni ürünü Google Attribution aracılığı ile kredi kartı ve banka kartı verileri üzerinden reklamverenlere online reklam kampanyalarının offline satışlar üzerindeki etkisini gözlemleme imkânı sunmaya başlıyor. Google tarafından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan kredi kartı ve banka kartı harcamalarının yüzde 70’inin takip edilebileceği belirtiliyor.

Google’ın, online reklamların fiziksel dünyada gerçekleşen satın alım işlemlerinde etkisini ölçmek adına kredi kartı ve banka kartı harcamalarını gözetleme hamlesinin ardından, kişisel bilgiler ve gizliliğin korunması konusunda ciddi tartışmalar doğacak gibi duruyor.

 

 

Kaynak: Fox News, BBC