Gloria Jean’s Coffees Türkiye, Uluslararası Barista Şampiyonası adayını belirledi

Bir kültür haline gelen kahve; hazırlanışı, kıvamı ve sunuşu ile de...

31.03.2008 - 16:27 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Bir kültür haline gelen kahve; hazırlanışı, kıvamı ve sunuşu ile de artık farklılık yaratıyor. Kahveyi hazırlayan kişi anlamına gelen Barista, kahve tüketiminin giderek arttığı günümüzde çok önemli bir meslek haline geliyor. Türkiye’de uluslararası kahve zincirlerinin öncüsü olan Gloria Jean’s Coffees, geçtiğimiz günlerde düzenlediği yarışma ile tüm Türkiye genelinde ki en iyi Barista’sını seçti. Yarışmanın galibi, 21 Haziran’da Dubai’ de Madinat Jumeirah Otelinde gerçekleşecek olan Gloria Jean’s Coffees Uluslararası Barista Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Başlı başına bir ekol haline gelen kahvenin, artık sadece tadı değil, hazırlanışı, sunuşu, farklı karışımlar ile elde edilen değişik lezzetleri de kahve severler için kriter oluyor. Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden olan Gloria Jean’s Coffees, tüm bunları kahve severlere sunan Baristalar’ın ne kadar önemli olduğunu uluslararası platformda düzenleyeceği yarışma ile gösteriyor.

Yarışmacıların espresso, cappuccino ve özel içecek kategorisinde yarışacakları şampiyona için, tüm ülkeler en iyi baristalarını seçebilmek için hazırlıklarına 1 yıl öncesinden başladı. 27 ülkeden 1’er yarışmacının katılacağı şampiyonada, kazanan 10 bin Barista arasından seçilmiş olacak ve Gloria Jean’s Coffees Internatıonal Support Office tarafından verilecek Üstün Barista Eğitimi’ni kazanacak.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gloria Jean’s Coffees Türkiye Barista Şampiyonası’nı, İstanbul’dan Harbiye Gloria Jean’s Coffees mağazasından katılan Zeliha Akliman kazandı. Zeliha Akliman, 21 Haziran’da gerçekleşecek olan uluslararası şampiyonada Türkiye’yi temsil ederken, özel içecek kategorisinde “Turkish Twister” adını verdiği espresso, süt, Türk kahvesi ve tarçın şurubundan oluşan içeceğini de jüriye tattırma fırsatı bulacak.


Bilgi için:

İletişim Atölyesi – Zübeyde Turgut
Tel: (216) 372 60 30 – 0 533 953 78 57