Giyilebilir bilgisayarlara hazır mısınız?

Nike+ FuelBand, 10 yıl içinde piyasaya çıkacak yüzlerce giyilebilir cihazdan sadece biri. Bu kategorinin bir anda pazarlamacılar için bir ilgi odağı olacağının neredeyse kesin olmasının nedeni de bu. Hafta boyunca yoğun olarak kullandığım beş cihaz var: Televizyon, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve akıllı telefon. Fakat bunların hiçbiri, fiziksel sağlığım üzerinde, ekranı bile olmayan […]
04.12.2012 - 14:58
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Nike+ FuelBand, 10 yıl içinde piyasaya çıkacak yüzlerce giyilebilir cihazdan sadece biri. Bu kategorinin bir anda pazarlamacılar için bir ilgi odağı olacağının neredeyse kesin olmasının nedeni de bu.

Hafta boyunca yoğun olarak kullandığım beş cihaz var: Televizyon, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve akıllı telefon. Fakat bunların hiçbiri, fiziksel sağlığım üzerinde, ekranı bile olmayan en küçük bilgisayarımın yaptığı etkiyi yapmıyor.

Dört aydır sol bileğimde Nike+ FuelBand ile dolaşıyorum. Her hareketimi ölçen cihaz, aktivite seviyemi puanlıyor ve beni daha aktif olmaya teşvik ediyor. Bu bileklik sayesinde, kolej yıllarımdan beri sinirlerimi bozan o 4 buçuk kilodan da kurtuldum.

Nike+ FuelBand, on yıl içinde piyasaya çıkacak yüzlerce giyilebilir cihazdan sadece biri. Bu kategorinin bir anda pazarlamacılar için bir ilgi odağı olacağının neredeyse kesin olmasının nedeni de bu.

GIDA MARKALARI DA YOLDA

Çekiciliği yüksek olan bazı markaların nabız yoklama alanında lider konumda olan Nike’nin izinden giderek kendi cihazlarını çıkaracakları kesin. Bunların başında sağlık ve fitness markaları geliyor, ancak bunlara yenileri de eklenecek. Örneğin gıda markaları, daha sağlıklı bir yaşam tarzını kolaylaştıran ürünlerle avantaj sağlayabilir.

Bu arada diğerleri, Google’ın yakında çıkacak olan Project Glass’ı gibi açık geliştirme platformları ticarileştirilinceye kadar bekleyecekler. Google, internet bağlantılı, başa takılan ekranını, önümüzdeki yıl geliştiricilere sunmayı planladığını ve ürünün geniş tüketici kitlelerine ulaşmasının da bu 10 yılın ortalarında gerçekleşebileceğini açıkladı.

Nike+ FuelBand

Nike+ FuelBand

Giyilebilir bilgisayarlar, tüketicileri son dakika teklifleriyle buluşturma gücüne sahip. Bu tür teklifler, yalnızca müşterilerin ihtiyaçlarını kolayca karşılamalarını sağlamıyor, aynı zamanda içinde bulundukları fiziksel ortama da uyum sağlıyor. Bu ürün, pek çok bakımdan akıllı telefon teknolojisinden çok daha sarsıcı ve güçlü çünkü dikkat çekmeden ve pratik bir şekilde kullanılabiliyor.

Geçenlerde, Google Glass’ın prototipini üzerimde deneme fırsatı yakaladım ve ürünü çok mütevazi buldum. Sanki ekran yüzünüzde değil. Sağ dikiz aynanız varmış gibi. Google ürünü sade, ulaşılabilir ve hepsinden önemlisi, kullanışlı tutabilmek için çok büyük çaba harcıyor.

REKLAMCILAR İŞ BAŞINA

Diğerleri bu kadar düşünceli olamayabilir. Ve milyonlarca müşteri alışkanlıklarını gerçek zamanlı olarak takip edebilen cihazlar giymeye başladıkça, kaçınılmaz olarak, bütün bu verilerin, anonimleştirilseler bile, nasıl kullanılacağı konusunda endişeler doğacak.

Bu tartışmayı şimdiden başlatmak gerekiyor. Reklamcılık camiası, teknoloji daha yeni yeni oluşmaya başlarken en iyi uygulamaları belirleyebilecek ve farklı sektörlerin temsilcilerden meydana gelecek bir çalışma grubu oluşturma konusunda kendi ticaret örgütlerinin önde gelenlerini daha şimdiden teşvik etmeli. Bunun gibi proaktif bir yaklaşım sadece müşterilerin bu teknolojiye adaptasyonunu hızlandırmakla kalmayacak, fakat aynı zamanda herkese fayda sağlayacak fırsatların yaratılmasına da katkıda bulunacaktır. Görüş birliğine erken varılması pazara müthiş fikirler kazandıracaktır.

Beklemek ise, sadece yenilik yaratma sürecini yavaşlatacaktır.