GES 2012’nin bu yılki teması “Eğitim, İnovasyon ve Büyüme” oldu

Küresel sorunların tartışıldığı Global Ekonomik Sempozyumu’na bu yıl Rio de Janeiro ev sahipliği yaptı.

01.11.2012 - 11:47 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Dünyanın araştırmaya dayalı ve çözüm odaklı tek ekonomik forumu olan Global Ekonomik Sempozyumu’nun (GES) beşincisi bu yıl 16-17 Ekim tarihleri arasında Brezilya’nın Rio kentinde gerçekleştirildi.  Hükümetleri, uluslararası liderleri, akademisyenler ile iş dünyasını biraraya getiren ve ekonominin rotasının çizildiği GES 2012’nin bu yılki teması “Eğitim, İnovasyon ve Büyüme” oldu.

Dünya Ekonomisi (IfW) adına Kiel Enstitüsü, Bertelsmann Vakfı ve FGV Vakfı işbirliği ile, Almanya Ulusal Ekonomi Kütüphanesi – Leibniz Information Centre for Economics (ZBW) tarafından, dünyanın birçok ülkesinden davet edilen uzmanlar, günümüzde yaşanan ekonomik krizler, iklim değişiklikleri, kıtlık, eğitim ve istihdam gibi sorunlara ilişkin analizler yaparak, geliştirdikleri çözüm önerilerini sundular.

600’den fazla fikir önderi Rio’da buluştu

2012 Global Ekonomik Sempozyumu’nda, Effect Halkla İlişkiler’i, Ajans Başkanı Gonca Karakaş temsil etti. Sempozyumun, 2010 yılında,  TC Merkez Bankası’nın ev sahipliğinde, Effect Halkla İlişkiler tarafından İstanbul’da gerçekleştirildiğini belirten Gonca Karakaş, “Küresel Ekonomik Sempozyumu’nun 2012 yılındaki durağı, Rio de Janeiro oldu. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (RİO + 20) sonrasında gerçekleştirilen bu sempozyumda, dünyanın çeşitli ülkelerinden 600’den fazla  fikir önderi bir kez daha global sorunlara çözüm önerileri geliştirmek üzere bir araya geldiler. Effect Halkla İlişkiler olarak, bu büyük toplumsal platformda, Türkiye’yi temsil etmekten son derece gurur duyduğumu belirtmek isterim” dedi.

Fikirler,  “Ekonomi, Politika, Toplum ve Çevre” ekseninde toplandı

2012 Global Ekonomik Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantılarında, özgün ve yaratıcı süreçlerden geçerek işbirliği içerisinde oluşan fikirler;  Ekonomi, Politika, Toplum ve Çevre olmak üzere dört  tematik eksende toplandı. Merkez bankalarının geleceği ve enflasyon hedeflerine karşı finansal istikrarın sağlanması, vergi kuralları ile vergi sistemlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra; internet ve sosyal medya aracılığıyla bilgi paylaşımında iyileştirmeler yapılması, eğitim alanında faydalı yatırımlar ve düzenlemeler gerçekleştirilmesi ile üniversitelerin yeniden tanımlanması gibi konular, GES 2012’de masaya yatırılan konular arasında yer aldı.

Sempozyumda; iş gücü göçü kapsamında akılcı politikaların izlenmesi, fırsatların eşitsizliğine karşı mücadele edilmesi, ekonomik istikrar için sosyal tavrın seçilmesi, işsizlik sorununun giderilmesinde gençler  için iş fırsatlarının genişletilmesi konuları üzerinde duruldu. Yönetim kurullarında farklılıklara yer verilmesi, dünya genelinde çevre koruması ve ağaçlandırma, Kuzey Buz Denizi’ndeki enerji kaynaklarının araştırılması ile yenilenebilir enerji kaynaklarının yeniden değerlendirilmesi gibi başlıklar da sempozyumda tartışılan ve çözüm önerileri sunulan konular arasında yer aldı.