Garanti’ye 600 milyon Euro kredi

Garanti, 600 milyon Euro ile yılın en yüksek sendikasyon kredisini aldı...

08.05.2008 - 16:36 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Garanti, 600 milyon Euro ile yılın en yüksek sendikasyon kredisini aldı.

Garanti, ihracatın finansmanında kullanılmak üzere, uluslararası piyasalardan 600 milyon Euro tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi alarak 2008’in en yüksek tutarlı borçlanmasına imza attı.

Garanti tarafından gerçekleştirilen bu işlem, Türk bankacılık sektörü için referans oluşturdu. 15 ülkeden 31 bankanın katıldığı işlemin toplam maliyeti, faiz ve komisyonlar dahil Euribor + %0.675 olarak gerçekleşti. Garanti’nin, geçen yıl olduğu gibi kendi koordine ettiği kredinin imza töreni, 8 Mayıs 2008 tarihinde Londra’da yapıldı.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Uluslararası piyasalarda kredi ve likiditeye bağlı sorunların en üst seviyede hissedildiği, çok büyük bir bankacılık krizinin yaşandığı ve dünyanın önde gelen bankalarının maliyetlerinin tarihi zirvelere çıktığı bir dönemde; kredimizi, tutarını azaltmadan sadece %0,2 gibi küçük bir maliyet artışı ve 30’dan fazla bankanın katılımı ile yeniledik. Garanti’nin güçlü ilişki ağı ve dış ticaretteki lider konumuyla sağladığımız bu avantajları, en uygun koşullarla, ihracat yapan müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.” dedi.

Garanti, geçtiğimiz yıl, Şubat ayında 500 milyon USD tutarında 10 yıl vadeli Sermaye Benzeri Kredi; Mayıs’ta 600 milyon EUR tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi almıştı. Haziran ayında ise 600 milyon USD tutarında 10 yıl vadeli havale akımlarına dayalı seküritizasyon kredisi sağlamıştı.