GAP’ten ayrımcılığa karşı net tavır

Çarpıcı sosyal medya dersi büyük takdir topluyor.

28.11.2013 - 10:24 | Haluk Kasarcı

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

ABD’li giyim markası GAP kısa süre önce New York’taki tren istasyonlarına özel bir açıkhava kullanımına başlamıştı. Sih bir manken ve esmer bir modelin yan yana yer aldığı afişler kısa süre sonra vandalların “saldırısına” uğradı. “Make Love” sloganının yer aldığı afişin üzerine “Make Bombs” yazan kimliği belirsiz kişiler aynı ilana bir de “Lütfen artık taksi sürmeyin” yazarak ilanı sabote etti. Ancak GAP’i yaralaması muhtemel olan ilanlar tam aksi yönde bir tepkiyi doğurdu.

Hindu Sih Amerikan aktör ve moda tasarımcısı Waris Ahluwahlia’nın yer aldığı sabote edilmiş ilan The Islamic Monthly’nin editörü ve TheMuslimGuy.com’un kurucusu Arsalan Iftikhar tarafından görüldü ve Iftikhar GAP’i hemen Twitter üzerinden haberdar etti. ABD’de Hinduların nasıl bir algıya sahip olduğunu tüm dünyanın bilmesini istediğini söyleyen Iftikhar fotoğrafı GAP’in yanı sıra 40 binin üzerindeki takipçisiyle de paylaşıp kendilerinden konuya ilişkin bir buzz yaratmalarını talep etti.

GAP’in TheMuslimGuy’dan gelen tweet’e birkaç dakika içinde yanıt verip olayın detaylarını araştırmak adına ilanın hangi istasyonda olduğunu soruşturması bir yana, kısa süre içinde Twitter hesabının arka planını da sabote edilen ilanın fotoğrafıyla değiştirmesi sosyal medyada büyük takdir toplamasını sağladı.

Kaynak: Adweek