Fonksiyonel ürün pazarı yüzde 41.1 büyüdü

Hane Tüketim Paneli ile tüketici davranışlarını izleyen http, dünyada ve Türkiye’de hızla gelişen diyet ürün pazarını incelemeye aldı.

17.04.2006 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Hane Tüketim Paneli ile tüketici davranışlarını izleyen http, dünyada ve Türkiye’de hızla gelişen diyet ürün pazarını incelemeye aldı. HTP’nin Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Araştırmasına göre fonksiyonel ürün pazarı bir yılda yüzde 41.1 büyüme gösterdi. 2005 yılında piyasaya çıkan fonksiyonel yoğurt ürünleri ise yüzde 7.1 pay aldı. Diyet ürünler kategorisinde en büyük harcama payını alan bisküviler 2004’e göre pay kaybederken, gazlı meşrubatlar ise 2005 yılında payını artırarak bisküvi payına yaklaştı.

Araştırmayla ilgili değerlendirme yapan http Genel Müdürü Kıvanç Bilgeman sosyo-ekonomik durumu düşük olanlarda bile bu ürünlerin tüketiminin ciddi oranda arttığını söyledi: “Türkiye’de fonksiyonel ürün pazarı dünyaya göre daha çok küçük ancak önümüzdeki aylarda da hızlı büyümesini sürdürecek. 2006 yılında da en az yüzde 40’lık bir büyüme bekliyorum. Çok sayıda yerli ve yabancı şirket bu pazara girmeye hazırlanıyor.”