Fermuar Uykusuz’la birleşti Bülent Üstün MediaCat’e konuştu

64. sayısın çıkarttıktan sonra bu hafta yayın hayatına son veren Fermuar dergisinin kadrosunun büyük çoğunluğu, üç ay kadar önce Penguen‘den ayrılan çizerlerin kurduğu Uykusuz’a geçti.Bülent Üstün derginin kapanmasıyla ilgili MediaCat’e konuştu...

29.11.2007 - 14:06 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

64. sayısın çıkarttıktan sonra bu hafta yayın hayatına son veren Fermuar dergisinin kadrosunun büyük çoğunluğu, üç ay kadar önce Penguen‘den ayrılan çizerlerin kurduğu Uykusuz’a geçti.

Fermuar’ın editörü Bülent Üstün kapanmaya sebep olarak dağıtım şirketleriyle yaşadıkları problemleri gösterip şöyle konuştu: “Çizerler arasında bir problem yoktu. Derginin akışı sürüyordu. Fermuar’ı Merkez Dağıtım dağıtıyordu, devletin eline geçtikten sonra kendilerini denetlettirmiyorlar. Dağıtım şirketini denetlemezseniz dağıtmaz bile belki. Bir devlet kurumu haline gelince de hantallaştı. Yay-Sat’a geçmek istedik fakat dağıtım şirketleri az satandan daha çok komisyon alıyor. Tirajınız azsa komisyonunuz daha fazla oluyor. Merkeze verdiğimiz paranın neredeyse üç katını verirsek biz Yay-Sat’a geçebiliyoruz. Dağıtım şirketleri yaralıyı hemen vuruyor kafadan. Çok acımasız koşullar oldu.”

Fermuar’ı biraz da gönül işi olarak gördüklerini ticari açıdan bakmadıklarını belirten Üstün, masraflarını anca karşılayabildiklerini söylerken sonunda Uykusuz’la birleşme kararı aldıklarını ifade ediyor.


Emrah Ablak, Cengiz Üstün, Hakan Karataş ve Bülent Üstün Uykusuz’da

Kadronun büyük kısmının Uykusuz’a birkaç genç çizerin de Penguen’e geçtiğini söyleyen Üstün birleşme konusunda, “On senedir bölüne bölüne bir hal olduk. Eleştiriler de alıyorduk okuyucudan ‘Her yere dağıldığınız dört dergiyi birden mi alacağız?’ gibisinden… Fermuar’ı kapatmanın yanı sıra bizim Uykusuz’la birleşmemiz olumlu olarak üste çıktı. Dergi kapatmanın üzüntüsü var ama tabii. Hem bizim için hem okuyucu için Rüya Takım gibi bir şeye dönüştü Uykusuz.” şeklinde konuştu.