Fast food zararlı mı?

İngiltere’de yapılan bir araştırmada fast food zincirlerinin popülaritesinin büyük kısmını tanıtımlarına yapılan reklam harcamaları sayesinde edindikleri ortaya koyuldu.

27.12.2005 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

İngiltere’de yapılan bir araştırmada fast food zincirlerinin popülaritesinin büyük kısmını tanıtımlarına yapılan reklam harcamaları sayesinde edindikleri ortaya koyuldu. Burger King, McDonald’s, KFC and Pizza Hut restoranlarını ele alan araştırmada tuzlu ve yağlı ürünler sunmalarına rağmen internet sitelerinde yanlış besin değeri öğelerine yer veren şirketler eleştirildi.

ABD’de ise hükümet tarafından yayınlanan bir raporda özellikle çocukları hedef alan gıda şirketlerinin pazarlama ve reklamlara milyonlarca dolar harcayarak çocukları düşük değerli besinlere çektikleri ifade edildi. Tıp Enstitüsü tarafından yapılan araştırmayı baz alan raporda Enstitünün araştırması 1964 yılında Surgeon General tarafından yayınlanan, sigara ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiye işaret eden rapora benzetildi.

Pazarlama ve gıda sektörü yetkilileri ise bu iddiaları reddederek araştırmada kullanılan verilerin hatalı olduğunu iddia ettiler.