Facebook’tan ‘Graph Search’

Graph Search kullanıcının yeni bağlantılar edinmesinin önünü daha da açmayı amaçlayan bir hizmet olarak tasarlanmış.

18.01.2013 - 18:02 | MediaCat

Facebook'tan 'Graph Search'
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Facebook, kendi deyişiyle dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirmek amacıyla takipçilerine yeni bir araç sunuyor.

‘Graph Search’ adını verdikleri yeni oluşum; yeni insanlar, içerikler ve bağlantılarla sürekli olarak genişleyen, şimdiden bir milyardan fazla insanı, 240 milyardan fazla fotoğrafı ve bir trilyondan fazla bağlantı içinde yön bulmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Facebook ilk kurulduğunda çoğu kullanıcının temel amacı sitede gezinmek, insanlar hakkında yeni şeyler öğrenmek ve yeni bağlantılar edinmekti. Graph Search insanların yeni bağlantılar edinmesinin önünü daha da açıyor.

Gizlilik esası

Sayfanın en üst kısmında daha büyük bir arama çubuğu olarak yer alan Graph Search, kullanıcı bir şey aradığında, yapılan arama sadece çıkacak sonuçları belirlemiyor; aynı zamanda sonuçların oluşturduğu sayfanın başlığı oluyor.

Graph Search’ün internette yapılan aramalardan farkı; belirli bir sözcük grubunu kullanarak (örneğin: “New York’ta olan ve Jay-Z hayranı olan arkadaşlarım”) Facebook üzerinde paylaşılan kişilere, yerlere, fotoğraflara ve diğer içeriklere ulaşılmasını sağlaması.

Bir diğer fark ise Facebook üzerindeki her bir içeriği görebilen kişilerin farklı olması ve paylaşılan içeriğin çoğunun herkese açık olmaması.

Graph Search şu an için sadece İngilizce kullanılabiliyor ve Facebook üzerindeki içeriğin küçük bir alt kümesinde arama yapılabiliyor. Paylaşımlar ve Open Graph aktiviteleri (örneğin; dinlenen şarkılar) henüz kullanım alanı kapsamında değil. Bunlar üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Graph Search’ün ilk versiyonu dört temel alan üzerine odaklanıyor – kişiler, fotoğraflar, yerler ve ilgi alanları.

  • Kişiler: “benimle aynı şehirde yaşayan arkadaşlarım”, “doğduğum şehirden olan ve yürüyüş yapmayı seven arkadaşlarım”, “Yosemite Ulusal Parkı’na gitmiş arkadaşlarımın arkadaşları”, “San Francisco’da yaşayan ve kayak yapmayı seven yazılım mühendisleri”, “benim sevdiğim şeyleri seven kişiler”, “yakınlarda yaşayan ve tenis oynamayı seven kişiler”
  • Fotoğraflar: “beğendiğim fotoğraflar” “ailemin fotoğrafları” “arkadaşlarımın 1999’dan önceki fotoğrafları” “arkadaşlarımın New York’ta çekilmiş fotoğrafları” “Eyfel Kulesi fotoğrafları”
  • Yerler: “San Francisco’daki restoranlar”, “ailemin ziyaret ettiği şehirler”, “Hintli arkadaşlarımın beğendiği Hint restoranları”, “arkadaşlarım tarafından ziyaret edilen İtalya’daki turistik yerler”, “Aşçılar tarafından beğenilen New York’taki restoranlar” “arkadaşlarımın ziyaret ettiği ülkeler”
  • İlgi alanları: “arkadaşlarımın sevdiği müzikler”, “benim sevdiğim filmleri seven arkadaşlarımın beğendiği filmler”, “arkadaşlarımın konuştuğu diller”, “arkadaşlarımın arkadaşlarının oynadığı strateji oyunları”, “film yönetmenlerinin beğendiği filmler”, “yöneticilerin okuduğu kitaplar “

Beta sürümü bugün kullanıma açılıyor. Bekleme listesine yazılmak isteyen kullanıcılar www.facebook.com/graphsearch adresini ziyaret edebilir.