Facebook ‘büyük veri’yi reklamverenlere açıyor

Uzun süredir beklenen gelişme sınırlı sayıda reklamverenle test ediliyor.

12.03.2015 - 11:25 | Ali Kuru

Facebook'tan arkadaşlık sitelerine reklam yasağı
25
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Twitter‘ın aksine platformda oluşturulan ham verinin bütünü üzerinde veri analizi çalışmaları yapılmasına bugüne kadar sıcak bakmayan Facebook, tavrını değiştiriyor. ABD’li veri analizi firması DataSift ile geliştirilen Topic Data adı verilen yeni bir ürünü duyuran Facebook, artık kullanıcılar tarafından oluşturulan verinin tamamına bu araç üzerinden erişime izin verecek.

TechCrunch’ın haberinde sınırlı sayıda reklamverenin erişimine açılan yeni aracın DataSift tarafından yönetileceği ve aracı kullanmak isteyen reklamverenlerin Facebook’un onayından sonra sisteme davet edileceği ifade ediliyor. Haberde ilk aşamada sadece ABD ve Birleşik Krallık’taki reklamverenlerin erişimine açılacak Topic Data‘daki verilerin tamamen anonimleştirilmiş olacağı belirtiliyor. 100 kullanıcıdan daha az kişiye ulaşan analizlere izin verilmeyeceği de haberde paylaşılan detaylar arasında yer alıyor.

Facebook 'büyük veri'yi reklamverenlere açıyor

Kullanıcılara ürettikleri verinin Topic Data’dan hariç tutulmasını sağlayacak bir seçenek sunulmadığına dikkat çeken TechCrunch, Facebook’un yeni bir gizlilik ihlali krizi ile yüzleşmek zorunda kalabileceğinin sinyallerini veriyor.

Kaynak: TechCrunch