Facebook’ta paylaşımın psikolojisi ve yaratıcılık

Facebook Marka Tasarımı Global Başkanı Paul Adams, “neden paylaştığımız”ın cevabı olarak sosyal canlılar olmamızı gösterdi.

19.06.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Facebook Marka Tasarımı Global Başkanı Paul Adams, “neden paylaştığımız”ın cevabı olarak sosyal canlılar olmamızı gösterdi. İnternetin henüz 20 yıllık yeni bir teknoloji olduğunu söyleyen Adams, internetin ikinci versiyonunu net bir şekilde açıkladı. İçeriğini kullanıcıların ürettiği web 2.0 sitelerini bir kullanıcı beğendiği zaman o siteye 4 eleman birden sokuyor. Kendisini, ilgi alanlarını, arkadaşlarını ve arkadaşlarının ilgi alanlarını…

Facebook’un, psikolojisi ve yaratıcılığa tanıdığı imkanlarla farklı ve kendine has bir mecra olduğunun altını çizen Adams, önümüzdeki yıllarda ‘sosyal’le başlayan her kalıbın başındaki ‘sosyal’ lafının kalkacağını çünkü bunların ana akım haline geleceğini söyledi ve bunu da canlı(creature) olduğumuzu belirtmek için başına ‘sosyal’ eklemememizle örnekledi. 

Facebook’un özellikleri kullanılarak yürütülen yaratıcı iletişim çalışmalarından örnekler gösteren Adams, Facebook’ta ses getiren çalaşmalar için dört tüyo paylaştı:

1.    Sosyal medyayı kreatif briefinizin temel bir parçası haline getirin.
2.    Kreatif fikirlerinizi gerçek insanların gerçek içgörülerine göre temellendirin.
3.    Facebook’u yeni yaratıcı çalışmalarınız için boş bir tuval olarak görün ve temele yerleştirin.
4.    Facebook’un zaman tüneli gibi özelliklerinin yaratıcı kullanımlarını arayın.