European Tobacco Tekel’den vazgeçti

European Tobacco AŞ Genel Müdürü Hulusi Kaymaz, Tekel ihalesine katılmaktan

15.11.2007 - 09:29 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

European Tobacco AŞ Genel Müdürü Hulusi Kaymaz, Tekel ihalesine katılmaktan vazgeçtiklerini açıkladı. Kaymaz, Tekel’in şuanki değerinin en az 1.5 milyar dolar olduğunu belirtti ve ekledi, “Bunun üst sınırı yok. Üst sınırını alcılar belirleyecek.”

Hulusi Kaymaz, 2005 yılında Türkiye’de sigara pazarına giren European Tobacco’nun son 3 yılda elde ettiği ivmeye ilişkin ANKA’nın sorularını yanıtladı. Piyasada hem pahalı hem de ucuz sigaraların bulunduğunu ifade eden Kaymaz, “Ucuz ve pahalı sigara var. Biz tam araya girdik. Ürünlerimiz de Türk damak tadına hitap ediyor” dedi.

2005 yılından bu yana piyasada olduklarını hatırlatan Kaymaz, Pazar paylarının yüzde 9.5 olduğunu söyledi. Mersin’de kurulan fabrikaların son teknoloji ile çalıştığını belirten Kaymaz, talebi karşılamakta zorlandıklarını söyledi ve yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladı.


“Bir çeşit mahalle baskısı”

İlk başlarda ürünlerini satmakta zorlandıklarını söyleyen Hulusi Kaymaz, “Biz Türk damak tadına uygun Amerikan harmanı ürettik. İlk başlarda ürünleri satmakta zorluk çıktık. Çeşitli engeller çıkarıldı karşımıza. Ama arkadaş arkadaşa önerdi. Kulaktan kulağa yayıldı aslında. Bir çeşit mahalle baskısı da diyebiliriz buna” dedi.


Tekel’in özelleştirilmesi

Tekel’in özelleştirmesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Hulusi Kaymaz, dünyadaki büyük firmaların alım fiyatı yükseldiği için Tekel’in de değerinin katlandığını söyledi. Pazar payının düşmesine rağmen fiyatların arttığını kaydeden Kaymaz, şunları söyledi:

“Tekel’in yüzde 30 gibi bir Pazar payı var. Türkiye’de Tekel şu anda fiyat olarak 1.5 milyar doların altında olmamalı. Bunun üst limiti yok. Bu üst limiti ise alıcıların bu konuda yapacağı rekabetin keskinliği belirleyecek. Yüzde 30 demek bu piyasada birden bire sürekli oyuncu olmak demek. Direkt aktör olur. Büyür. O büyüme ivmesinin başlangıcı olur. Tekel satılacak, iyi de bir rakama satılacağını düşünüyorum.”


“Hedefimiz istikrarlı büyüme”

Hulusi Kaymaz, şirket olarak Tekel ihalesine katılma niyetleri olduğunu ancak, bundan “istikrarlı büyüme” anlayışı nedeniyle vazgeçtiklerini açıkladı. Kaymaz, “Bizim niyetimiz vardı. Biz daha konservatif büyüme (istikrarlı) amaçlıyoruz. Biz Tekel’i alsaydık pazarın yüzde 40’ına hakim olacaktık” diye konuştu.

Şirket olarak sosyal projelere de önem verdiklerini belirten Kaymaz, Mersin’e ikinci hastaneyi yaptırdıklarını söyledi. Kaymaz, hastanenin tamamlanmasının ardından Mersin Üniversite Hastanesi’nin yıllık 10 bin hastayı ameliyat edebilecek bir kapasiteye ulaşacağını belirtti. Kaymaz, eğitime de destek amacıyla Mersin’de modern bir okul inşaatına başladıklarını söyledi.

Kaynak: ANKA