Etohum 15 listesi açıklandı

Etohum, başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak yeni ekonominin hareketlenmesinde aktif rol oynuyor.

28.01.2013 - 12:44 | MediaCat

Etohum 15 listesi açıklandı
Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Türkiye’deki internet şirketlerinin sayısını artırmak, girişimcileri desteklemek, internet ekosisteminin yaratılması ve gelişmesi adına girişimcilerle yatırımcılar için ticari bir pazar yeri oluşturmak doğrultusunda kurulan Etohum’un düzenlediği “Etohum Girişimcilik Zirvesi” 26 Ocak tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

2013 yılının potansiyeli yüksek girişimlerinden oluşturulan Etohum 15 listesinin açıklandığı zirveye Hürriyet Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Tijen Mergen, KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan, Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak ve Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri Kurucusu Işık Aydın Deliorman, Girişim Fabrikası’ndan Ozan Sönmez, Citus Data’dan Umur Çubukçu ve 10.000 Kadın Girişimci Programı’ndan İmge Kaya Sabancı konuşmacı olarak katıldı.

Etohum 15 listesini oluşturan ve yatırım yapılacak internet girişimcilerini belirlemek için detaylı bir çalışma gerçekleştirdi. Etohum’da 2012 yılında 50’nin üzerinde toplantı yapıldı ve bu toplantılara 10.000’e yakın girişimci katıldı. Yeni ekonomiyle ilgili 1500’e yakın girişimin başvurduğu Etohum, ilk aşamada belirlenen 300 adayla yüz yüze görüşmeler yaparak 40 girişimlik bir ön liste oluşturdu. Bu kısa listedeki girişimciler, ocak ayı içinde Etohum seçim ekibi ve yatırımcılarına çeşitli sunumlar yaptı.

Başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak yeni ekonominin hareketlenmesinde aktif rol oynayan Etohum, 2013 yılında, Etohum Yatırım A.Ş. ile Etohum 40’a seçilen girişimlere şubat ve mart ayı içerisinde yatırımlar yapacak.

Etohum 15 listesini oluşturan girişimler:

Angelfish Games: Murat Deligöz tarafından kurulan sosyal ve mobil oyunlar geliştirmeye odaklanmış bir oyun şirketi. Tanınmış mobil oyunu “Draw Something”in Türkçe uyarlaması olan “Çiz Gitsin”i üretti. Türkiye’de Apple Appstore’da 1 numaraya oturan “Çiz Gitsin” 3 aylık sürede 250 bin kere indirildi.

Ehil.com: Cenk Duran ve Burak Keskik tarafından kuruldu, tüketicilerin ev geliştirme ihtiyaçları için işinde ehil ve lokal hizmet sağlayıcılara zahmetsizce ulaştığı, hizmet sağlayıcıların da daha az pazarlama bütçesiyle hedefledikleri müşterilere erişebildiği bir internet platformu olarak hizmet veriyor.

Mortaki.com: Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun Emir Uluğ tarafından kurulan kişiselleştirilmiş takı ve mücevher üreticisi bir e-ticaret sitesi. Müşterilerin 24 bine yakın kombinasyon seçeneği arasından diledikleri tarzda, diledikleri metal ve taşla kendi takı ve mücevherlerini tasarlamaları fikri üzerine oluşturuldu.

ShareBugg: Tolga Canözkan, Ozan Küçük ve Baturay Tok tarafından kurulan kullanıcılarının gerçek hayatta yaşadıkları deneyimleri sosyal medya üzerinden yakınları ve arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan, yeni bir akıllı telefon uygulaması. Markalar, ShareBugg’ın sosyal medya üzerindeki kulaktan kulağa yayılma etkisini kullanarak marka elçileri yaratabiliyor.

Stajyeri: Mithatpaşa Anadolu Teknik Lisesi son sınıf öğrencileri Onat Benli ve Kemal Aydın tarafından kuruldu. Site, staj yapan öğrencilerin meslek liseleri ve işletmeler tarafından doldurulması gereken standart raporlarını SAAS olarak girmelerini sağlayan bir internet iş modeli niteliğinde.

ABCDE: Taylan Özdere tarafından kurulan bir online üniversite hazırlık hizmeti. En iyi test materyallerini algoritmalar yardımıyla kişiselleştirerek sunuyor ve öğrencinin zayıf olduğu noktaları iyileştirmeyi hedefleyerek, üniversiteye girişte adaylara net bir rekabet avantajı sağlıyor.

Ganipara: Bora Ünal ve Berkay Ünal  tarafından kurulan, şirketlerin veya bireysel kullanıcıların birkaç dakika içinde sanal mağazalarını açmalarını sağlayan bir e-ticaret platformu. Kullanıcı, Ganipara ile ücretsiz olarak kendisine ait sanal mağazasını açabiliyor, ürünlerini Ganipara mağaza arayüzünden, var olan web sitesinden, Facebook ve sosyal ağlardan satabiliyor.

Clover Game Studio: İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun Metin Bayram, Murat Uğur Kurt ve Yiğit Türkeri tarafından kuruldu. İlk oyunları “Reveal The Maze”le Apple Store’da 1 milyondan fazla indirilme rakamına ulaştı.

İyiuygulama: Erdi Maden ve Ender Ayna tarafından kurulan, kullanıcı deneyimi ve etkileşimleri ile zenginleşen ve üyelerine en doğru ve en avantajlı mobil uygulamaları sunan sosyal bir uygulama platformu. İyiuygulama öneri motoru, üyelerin halihazırda kullandıkları uygulamaları, sosyal alışkanlıklarını ve davranış modellerini, aynı zamanda arkadaşlarının deneyimlerini de baz alarak sürekli öğrenen bir yapıda çalışıyor.

EtkiTakip.com: ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmış dört yüksek bilgisayar mühendisi Gencay K. Evirgen, Umut Eroğul, Çağatay Çallı ve Can Eroğul tarafından kurulmuş, Türkçe içerik analizi konusunda çalışan bir mühendislik girişimi. Bu konuda yaptığı çalışmaları gerçek zamanlı ve otomatik sosyal medya takibi ve analizi konusunda bir ürün haline getiriyor.

Picus Security: Bilişim güvenliği ürünlerinin analiz ve denetimi alanında yenilikçi yöntem ve teknolojiler geliştiren, Çağlar Abbasoğlu, Süleyman Özarslan ve Volkan Ertürk tarafından kuruldu. Kurucu ekibin bilgi güvenliği ve yazılım geliştirme alanında 10 yılı aşkın tecrübeleri yanında, bilişim sistemleri alanında ODTÜ’de devam etmekte olan bir doktora çalışmaları da bulunuyor.

oBilet.com: 60’ın üzerinde otobüs firmasının biletini tek bir platformda topluyor. Sistem, firmaları bir araya getirip kullanıcıya istediği zaman aralığındaki en uygun fiyat seçeneğini sunuyor. Bilkentli Endüstri Mühendisleri Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından kurulan oBilet, Prof. İhsan Sabuncuoğlu’nun da danışmanlığında “Bilkent Cyberpark” bünyesinde kuruldu.

Otoredi.com: H. Gürkan Gürsoy ve Yiğit Nalkıran tarafından, müşterilerine online araç kiralama hizmeti sunmak amacıyla kurulan bir platform. Araç kiralama ihtiyacı olan müşterilere, geniş araç seçenekleri arasından en uygun fiyatlı, isteklerine en uygun özelliklere sahip aracı seçip rezervasyon yapmalarını sağlıyor.

İşkolig: Barış Bilgiç tarafından kurulan, çalışanların şirketler ve işler hakkında kimlik belirtmeden –anonim olarak– bilgi paylaşabildiği ve bilgi alabildiği, şirketlere içeriden bakış sağlayan, ücretsiz bir kariyer topluluğu.

Kidomini: Memet Baygün tarafından kurulan site, dünya markası çocuk ürünlerini yüzde 80’e varan indirimlerle sunuyor. Kidomini, çocukların hızla büyümesi sebebiyle kullanım ömürleri çok kısa olan bu ürünleri, nakit ödemeye, hediye çeklerine veya sosyal sorumluluk projelerine yapılacak bağışlara dönüştüren bir e-ticaret projesi.