Ekranda ilaç reklamının önü açılıyor

RTÜK Kanun Tasarısı’nın ‘Belirli Ürünlerin Ticari İletişimi’ başlıklı 12’inci maddesinde yapılan değişiklikle televizyonlarda ilaç reklamının önü açılıyor...

19.04.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

RTÜK Kanun Tasarısı’nın ‘Belirli Ürünlerin Ticari İletişimi’ başlıklı 12’inci maddesinde yapılan değişiklikle televizyonlarda ilaç reklamının önü açılıyor.

Star Gazetesi’nde yer alan habere göre, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere sağlıkçılar ise ilacın bu şekilde reklamına karşı çıkıyor. Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak, Meclis’e gönderilecek olan RTÜK Kanun Tasarısı ile ilaçta reklamın önünün açılmasına tepki gösterdi.

REÇETESİZ İLAÇLARDA SORUN VAR

Reçetesiz ilaç satışının zararına değinen Çolak, “TBMM’ye sevk edilmek üzere imzaya açılan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kanun Tasarısı Taslağı ile yine reçetesiz ilaçların reklamının önünün açılmaya çalışıldığı görülmektedir. Söz konusu taslağın 12’inci maddesinde, reçeteye tabi olmayan ilaç ve tedavilerin belirli ilkelere dayanarak reklamının yapılabileceği yönünde bir düzenleme yapılmak istenmektedir” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın TRT Reklam Yönetmeliği’nde yapılmak istenen benzer düzenlemeye karşı çıkarak ilaçta reklamın yapılamayacağını belirttiğini ifade eden Çolak “Tüm bu nedenlerle Türk Eczacıları Birliği olarak, bu sağlıksız girişimin bir an önce geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi.