E-alışverişte hangi site önde?

DORinsight tarafından yapılan İnternette Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması tamamlandı. Araştırmada 18 yaş üzeri tüketicilerin alışveriş sitelerini kullanımları soruldu.

30.04.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

DORinsight tarafından yapılan İnternette Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması tamamlandı. Araştırmada 18 yaş üzeri tüketicilerin alışveriş sitelerini kullanımları soruldu. Araştırmaya 74 ilden 18 yaş üstü, %50’si erkek, %50’si kadın 764 kişi katıldı.  Araştırma Online Anket tekniği ile 13-16 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

E–alışveriş revaçta
Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, katılımcıların %85’i cinsiyet farkı gözetmeksizin internet üzerinden alışveriş yapıyor. Araştırmada 45+ yaş grubunun, %73 ile diğer yaş gruplarına göre internet üzerinden daha az alışveriş yaptığı gözlemleniyor.

İnternetten yapılan alışverişte en sık satın alınan ürünlere baktığımızda, kadınlarda %70 ile giyim eşyaları, erkeklerde ise %64 ile elektronik eşyalar başta geliyor. İkinci sırada yer alan ayakkabının erkeklerde %37, kadınlarda ise %52 düzeyinde olduğu görülüyor. Satın alınan diğer ürünlerde ise, kadın erkek arasında daha dengeli bir dağılım olduğu gözleniyor. 

İnternet üzerinden en çok alışveriş yapılan sitelerde ise Gittigidiyor (%47) ve Hepsiburada (%45) yakın oranlarla ilk sıralarda yer alıyor. Sıralamanın devamında ise %35 ile Trendyol, %28 ile Markafoni, %20 ile Limango ve %16 ile Morhipo geliyor.

Kadınlar e-alışverişte önde

Araştırma sonuçlarına göre internet üzerinden hizmet veren alışveriş siteleri kadınlar tarafından daha fazla hatırlanıyor. Piyasaya yeni giren Morhipo’nun kadınlar tarafından %32, erkekler tarafından %15 oranında hatırlandığı dikkat çekiyor. İkinci sıradaki Trendyol ise kadınların %31’i, erkeklerin ise %10’u tarafından belirtiliyor. Üçüncü sırayı ise kadınlar tarafından %22, erkekler tarafından %10 oranında hatırlanan Limango’nun aldığı görülüyor.