Dünyanın ilk PC animasyonu bu olabilir

İlk bilgisayarlı animasyonun kim tarafından yapıldığını söylemek oldukça güç, çünkü bir zamanlar bu iş üzerinde çalışan birkaç şirket bulunuyor. Ancak AT&T (önceki adıyla Bell Labs ve diğerleri), 1963'den kalan bu videonun dünyanın ilk CG animasyonu olduğunu düşünüyorlar.

23.07.2012 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

İlk bilgisayarlı animasyonun kim tarafından yapıldığını söylemek oldukça güç, çünkü bir zamanlar bu iş üzerinde çalışan birkaç şirket bulunuyor. Ancak AT&T (önceki adıyla Bell Labs ve diğerleri), 1963’den kalan bu videonun dünyanın ilk CG animasyonu olduğunu düşünüyorlar.

Animasyonu oluşturan ve aynı zamanda videoyu da seslendiren Edward E. Zajac, bir uydunun gezegenimiz etrafında nasıl döndüğünü göstermeye çalışıyor. Bunu anlatmak üzere ekranda tellerden oluşan dikdörgen bir kutunun yine çizgilerden oluşan bir küre etrafında döndüğü görünüyor. Animasyon bugün sıradan gibi görünse de, 1963 için büyük bir yenilik sayılabilir.

Delikli kartların hala standart olduğu bir zamanda FORTRAN’da programlanan ve ardından IBM 7090 ve 7094 PC’lerde ‘render’ edilen animasyon, bir mikrofilm üzerine çerçeve çerçeve yazılmış. Böylece animasyon, bir projektör yardımıyla izlenilebilir hale getirilmiş.

Videoya buradan ulaşılabilir: http://www.chip.com.tr/video/dunyanin-ilk-pc-animasyonu_2834.html

(Kaynak: Chip Online)