Dünyanın en zor yarışması MediaCat’te

D&AD'nin, Türkiye'deki medya ortağı MediaCat oldu.

20.02.2015 - 10:48 | Enes Taşkıran

D&AD'nin, Türkiye'deki medya ortağı MediaCat oldu.
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Tüm dünyada yaratıcı, tasarımcı ve reklamcı toplulukları temsil eden, eğitim odaklı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan D&AD, 1962 yılından bu yana tasarım, reklamcılık ve dijital endüstride başarılı çalışmaların önünü açıyor.

D&AD’nin Türkiye’deki bilinirlik alanın genişletmek, Türkiye’den katılan işlerin sayısını artırmak, uluslararası jürilere Türkiye’den üyeler dahil etmek, kazanan işleri ve yaratıcılarını ülkemizde tanıtmak hususlarında MediaCat ve D&AD, işbirliği yapmak üzere anlaşmaya vardı.

D&AD'nin, Türkiye'deki medya ortağı MediaCat oldu.

Kuruluşundan bir yıl sonra ödül organizasyonunu hayata geçiren D&AD, ilk yıl başvuran 2500 işten sadece 16’sını ödüllendirdi. Bugün de bu seçicilik sürdürülüyor. D&AD, diğer yarışmalardan farklı olarak yalnızca yüksek standartlı işleri ödüllendiriyor; dolayısıyla en iyi işlere verilen ödüllerin sayısı sabit değil, yıldan yıla değişiyor.

Yarışma 2007’den itibaren dünyanın dört bir yanındaki şirketlerden ve şahıslardan başvurulara açık.

Son başvuru tarihi 25 Şubat

D&AD Küresel Reklamcılık ve Tasarım Ödülleri’ne katılmak isteyenlerin başvuruları 25 Şubat gece yarısına (TSİ 26 Şubat saat 02.00) kadar kabul edilecek. Bununla birlikte, yapılacak başvurularda, uzatma döneminden kaynaklanan ek kaynak maliyetleri nedeniyle, yüzde 20 fiyat farkı uygulanacak. Başvurular D&AD’nin resmi internet sitesi üzerinden kabul edilecek.

D&AD jüri değerlendirmeleri bu yıl yeni bir lokasyonda, Doğu Londra’nın devrimsel sanat ve yaratıcılık merkezi The Old Truman Brewery’de gerçekleştirilecek. D&AD, 19-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek jüri değerlendirme haftasını, kazanan çalışmaların afişe edileceği bir dizi sıradışı etkinlikle birlikte bu yıl ilk kez halka açacak. Aralarında Eric Kallman, Rei Inamoto, Harriet Devoy ve Kai-lu Hsiung gibi alanında öncü pek çok yaratıcının görev aldığı jürinin tam listesine etkinliğin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

D&AD'nin, Türkiye'deki medya ortağı MediaCat oldu.

Tören 21 Mayıs’ta

D&AD’nin duyurusu ile birlikte ödül seremonisinin detayları da belli oldu. Biletleri D&AD’nin internet sitesi üzerinden şatışa sunulan seremoni 21 Mayıs’ta Londra’da, Battersea Evolution’da gerçekleştirilecek.

D&AD 2015’e başvuracak işlerin 1 Ocak 2014 ile 28 Şubat 2015 tarihleri arasında ticari olarak yayınlanmış olması ve gerçek bir müşteri tarafından verilen brief’e dayanması gerekiyor. Aynı çalışma ile yarışmanın önceki yıllarında başvuru yapılmamış olması da bir diğer zorunluluk. Başvuruların çalışmanın orijinal dilinde yapılması gerekiyor. 25 Şubat 2015’e kadar kabul edilecek başvurularda serbest çalışan tasarımcılara ve şahıs şirketlerine yüzde 20 indirim yapılıyor.