Doğan Holding’in 2008 büyüme hedefi yüzde 15

Doğan Holding CEO'su Nebil İlseven, 2006 sonunda 8.5 milyar dolar olan cironun 2007'de

22.01.2008 - 10:03 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Doğan Holding CEO’su Nebil İlseven, 2006 sonunda 8.5 milyar dolar olan cironun 2007’de yüzde 10-12 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti. İlseven, 2008’de medya ve akaryakıt dışında yeni iş kollarında da yatırım yapacaklarını söyledi.

Ana faaliyet alanı medya ve akaryakıt olan Doğan Holding, 2008 yılında yüzde 15 büyüme hedefliyor. Doğan Holding CEO’su Nebil İlseven, 2006 sonunda 8.5 milyar dolar olan cironun 2007’de yüzde 10-12 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirterek, “2008’de de yüzde 15 civarında bir büyüme sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi. Ana faaliyet konuları olan medya ve akaryakıtın bu büyümeyi sağlayacağını kaydeden İlseven, bunun yanında da birkaç daha değişik iş kolunda yapılacak yatırımların bu hedefi destekleyeceğini söyledi.

CNBC-e televizyonunun sorularını yanıtlayan İlseven, Anadolu, Doğuş ve Unit grupları ile dörtlü konsorsiyum oluşturarak katılmayı planladıkları enerji dağıtım ihalelerinin geçen yılbaşında ertelenmesinin ardından aldıkları Aslancık baraj ve hidroelektrik santrali projesine bu yıl başlayacaklarını da söyledi. “Bir planlama yapılırken onun tutmayacağını da düşünmek lazım” diyen İlseven, özelleştirmelerin bir an evvel yapılmasında fayda olduğunu söyledi.


Tekel’e iyi hazırlandık

Tekel özelleştirmesi için ortaklık oluşturdukları Citi Venture ile ihaleye en iyi şekilde hazırlandıklarını ve iddialı olduklarını söyleyen İlseven, Tekel’i aldıkları taktirde, kaybettiği pazar payını yerine koymayı hedeflediklerini vurguladı. İlseven, “Tekel Türkiye’nin en önemli ulusal varlıklarından bir tanesi ve çok önemsiyoruz. İhalede en iyisini yapmak üzere hazırlanıyoruz” dedi. Tekel ihalesinin şubatın ortasına ertelendiğini hatırlatan İlseven, “Sürecin sağlığı ve verimliliği açısından takvimi tutturmak iyi olur. Biz hazırlıklarımızı tamamladık ve ihaleye çağırıldığımız zaman gitmek üzere bekliyoruz” dedi. İhaleyi kazanmaları durumunda Tekel markası altındaki ürünleri iyileştireceklerini kaydeden İlseven, “Üretimde iyileştirme ve opersyonel etkinlik anlamında yapılacak şeyler var” dedi.


Otoyolda teknik ortaklık

Otoyol ve köprü özelleştirmelerine ilgilerinin sürdüğünü ve teknik know-how sağlayacak bir ortakla girmeyi düşündüklerini kaydeden İlseven, ihaleye yabancı ilgisinin de yoğun olduğunu söyledi. İlseven, “Görüldüğü kadarıyla özelleştirme idaresi bu çalışmalarını belli bir noktaya getirdi. Bizim o noktada neyin özelleştirileceğini görmeden bir şey söylememiz mümkün değil. Yabancı ilgisi var ve bize yaklaşanlar da oluyor, biz de danışıyoruz. Ama sonuca bağlanmış bir çalışma henüz yok” açıklamasında bulundu.


Turizmde iddialı planlar

Doğan Holding’in turizm alanında şirketi Milta’nın yabancı bir ortakla bir konsept çerçevesinde 2008’den itibaren otel yatırımlarına başlayacağını da açıklayan İlseven, “Doğan Holding olarak turizm alanında hak ettiğimiz yere gelmeyi planlıyoruz. Yurtdışındaki ortaklarla bunu birlikte yapmak ve bir konsept çerçevesinde bu alandaki faaliyetlerimizi düzenlemeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Medya alanında ise Polonya’dan Kazakistan’a kadarki bölgede fırsat kolladıklarını açıklayan İlseven, D-Smart’ın ise finansal bir ortağa hisse satışı yoluyla yeni pazarlara açılmasını hedeflediklerini belirtti. Medya sektöründe 2007’de uluslararası bölgesel projeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan İlseven, “Bu projeleri de önümüzdeki orta ve kısa vadede aynı şekilde sürdürmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla biraz toplu hücum toplu savunma şeklinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Yurtdışı çalışmaları satın almalarla da destekleyeceklerini vurgulayan İlseven, “Polonya’dan Kazakistan’a kadar izleme alanımıza giren bir bölge oluştu” dedi.


Yurtdışında satınalmalar sürecek

Medya alanında ise Polonya’dan Kazakistan’a kadarki bölgede fırsat kolladıklarını açıklayan İlseven, D-Smart’ın ise finansal bir ortağa hisse satışı yoluyla yeni pazarlara açılmasını hedeflediklerini belirtti. Medya sektöründe 2007’de uluslararası bölgesel projeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan İlseven, “Bu projeleri de önümüzdeki orta ve kısa vadede aynı şekilde sürdürmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla biraz toplu hücum toplu savunma şeklinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Yurtdışındaki çalışmaları satın almalarla da destekleyeceklerini ifade eden İlseven, “Somut bir proje yok ama Polonya’dan Kazakistan’a uzanan bölge artık bizim izleme alanımızda. Bu bölgede değişik imkanlar çıkıyor biz onları değerlendirme çalışmalarını yapıyoruz. Ama somutlaşmış bir şey yok” açıklamasında bulundu.

D-smart’ın önemli bir açılım olarak ortaya çıktığını kaydeden İlseven, “D-smart’ta kontrol hissesini satmak istemiyoruz. Bir finansal ortak veya belli bir pazarda açılım sağlayacak bir ortak yoluyla azınlık hisselerinin satışını düşünüyoruz” dedi. D-smart’ın kısa zamanda 450 binin üzerinde aboneye ulaştığını kaydeden İlseven, “Kendini kabul ettirmiş bir platform haline geldi. Bunun çevre bölgede de uzantılarını yaratmak istiyoruz” dedi.

Öte yandan, Sabah ve atv’nin sahibini bulmuş olmasının hem Doğan Holding, hem de sektör açısından olumlu olduğunu vurgulayan İlseven, “Fiyat olarak baktığımızda adil bir durum var. Çalık Grubu bu fiyatı verebildiğine göre, ileride ciddi bir değer yaratacağı beklentisi içinde demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Referans