Dış tanıtıma 140 milyon dolar

2007’de 23 milyon turist rekoru kıran Türkiye, 2008’de yeni hedeflere odaklandı. "Türkiye herkese açık" sloganıyla dünyanın dört bir yanında gösterilecek filmlerde ve afişlerde, cami figürü de kullanıldı, Hz İsa figürü de; Türk kahvesi de...

02.01.2008 - 15:26 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

2007’de 23 milyon turist rekoru kıran Türkiye, 2008’de yeni hedeflere odaklandı. “Türkiye herkese açık” sloganıyla dünyanın dört bir yanında gösterilecek filmlerde ve afişlerde, cami figürü de kullanıldı, Hz İsa figürü de; Türk kahvesi de.

Turizm’de 2007 yılını 23 milyon turist ağırlayarak rekorlarla kapatan Türkiye, gözünü yeni yıla dikti. Farklı coğrafyalarda Türkiye’nin tanıtımı için büyük seferberlik yarın başlıyor. 10 ayrı gruptaki 83 ülkeyi kapsayan tanıtım çıkartmasında Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya dört kıtada milyarlarca insana ulaşılacak. Çin ve İsrail’in özel hedef ülke olduğu tanıtım atağında, filmler de kullanılacak internet de; futbol da devreye sokulacak, çeşitli figürler de… 2008’i de rekorlarla geçirmek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, hedefi 25 milyon turist olarak koydu.


2007 rekorlarla kapandı

Türkiye, geride kalan 2007 yılını rekorlarla kapattı. Yılın ilk 11 ayı sonunda ağırlanan 22 milyon 323 bine yakın turist, 2005 yılı rakamlarını sollamıştı. Yılsonu itibariyle gelen turist sayısının 23 milyonu bulduğu tahmin ediliyor. Turizm pazarında Almanlar, 4 milyonu geçen rakamla ilk sırayı alırken, onları 2.5 milyonluk turistle Ruslar izledi. Bu iki ülkeyi İngilizler takip etti. Hollanda, İran gibi ülkelerden gelen turist sayısı da arttı. Komşü ülkelerden tatillerini Türkiye’de geçirmek üzere gelenlerin oranlarındaki yükseliş de, 2007 yılının ‘rekor yılı’ olmasını sağladı.

Bu verilerin ardından gözler 2008’e odaklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, büyük tanıtım çıkartmasına yarın başlıyor. Tanıtımda, dört ayrı kıtadan 83 ülke 10 gruba ayrılarak, 10 şirket yetkilendirildi. Tanıtım bütçesi de 140 milyon dolara çıkarıldı.


Tanıtımda yeni slogan

Türkiye’nin tanıtım figürleri ise oldukça ilginç. Her zaman olduğu gibi ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri tanıtımlarda bol bol kullanıldı. “Türkiye herkese açık” sloganıyla dünyanın dört bir yanında gösterilecek filmlerde ve afişlerde, cami figürü de kullanıldı, Hz. İsa figürü de; Türk kahvesi de kullanıldı, çiniler de… Türkiye’nin bir hoşgörü merkezi olduğunun altı çizilerek Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler başta olmak üzere farklı dinlerden insanların iç içe yaşadıkları mesajı veriliyor. Tanıtımlarda, destinasyonlara da özel yer ayrıldı. Bu çerçevede 7 ayrı film hazırlandı. Filmlerden üçü İstanbul, Antalya ve Kapadokya’ya yönelik. Türkiye’nin termal ve sağlık merkezi olduğunun da altı çiziliyor. Tanıtım için bu yıl kullanılacak bütçe 140 milyon dolar. Bu çerçevede aralarında CNN, BBC gibi TV’lerin de bulunduğu kanalların prime-time olarak adlandırılan çok izlenen kuşaklarında, filmler yayınlanacak.

Kaynak: Tercüman