Dergi reklamları kadınlara daha çekici geliyor

Mecralar tüketici algısında nasıl bir yere sahip? Televizyon, gazete, dergi, radyo, billboard ve internet mecralarının arasından hangisi reklama en uygun mecra? MediaCat ve Ipsos KMG tarafından hazırlanan ADfit’e göre...

17.10.2007 - 17:49 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Mecralar tüketici algısında nasıl bir yere sahip? Televizyon, gazete, dergi, radyo, billboard ve internet mecralarının arasından hangisi reklama en uygun mecra? MediaCat ve Ipsos KMG tarafından hazırlanan ADfit’e göre 15 yaş üstü tüketiciler internetten sonra reklama en uygun ikinci mecra olarak televizyonu seçiyor.

MediaCat ve Ipsos KMG tarafından hazırlanan araştırma ADfit, tüketicilerin reklam – mecra ilişkisini nasıl gördüklerini ve zaman içinde farklı mecraların tüketicinin zihninde reklama uygunluk açısından nasıl geliştiklerini belirlemeyi amaçlayan bir çalışma. Televizyon, gazete, dergi, radyo, billboard ve internet mecralarının reklama uygunluğu gelişmiş pazarlarda da kullanılan beş tane standart unsur ile ölçümleniyor: Reklamın dikkat çekici, bilgilendirici, eğlendirici olması, tüketicinin reklamı kendiyle bağlantılı bulması ve o mecra ortamında reklamları sinirlendirici bulma derecesi.


TELEVİZYON ESKİSİ KADAR SİNİR BOZUCU DEĞİL

Televizyon, ADfit puanının yükselmesi ile internetten sonra reklama en uygun ikinci mecra olmuş. Aynı dönemde başta internet olmak üzere gazete ve çok düşük oranda da dergide ADfit Index düşüş gösterirken, radyo ve billboard’un puanlarında bir değişim gözlenmiyor.

Televizyon önceki dönemlerde de olduğu gibi reklamların en sinirlendirici olduğu mecra olarak ilk sırada yer almasına rağmen, ADfit puanının yükselmesinde bu mecrayı sinirlendirici bulma derecesinin düşmesi, öte yandan dikkat çekici, bilgilendirici ve tüketicinin TV reklamlarını kendisi ile ilgili bulma derecelerinin artması önemli bir rol oynamıştır.


İNTERNET BİRİNCİ SIRADA, RADYO İSE EN ARKADA

İnternet, bir önceki dönem ile karşılaştırıldığında bir miktar puan kaybetse de büyük bir farkla reklama en uygun mecra olarak algılanmaya devam ediyor. Billboard en dikkat çekici reklam mecrası olarak algılanırken gazete reklamları en az dikkat çekici, eğlendiriciliği en düşük mecra olarak değerlendirilmiştir. Dergi, reklamları en az bilgilendirici mecra olurken, reklamlarını sinirlendirici bulma oranı da bu mecrada en alt düzeydedir. Radyo ise tüketicilerin reklamlarını en az kendileri ile ilgili buldukları mecra olmuştur.

ADfit Index kadın ve erkek tüketiciler arasında dergi hariç diğer mecralarda önemli farklılıklar göstermezken, kadın tüketiciler arasında dergi’nin Adfit puanı 104.7’ye yükseliyor, erkeklerde ise 96.6’ya düşüyor.

* CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri) tekniği ile İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde 15 yaş üstü tüketicilerle yürütülen araştırma kapsamında haftalık 180 görüşme yapıldı. Bu aya ilişkin ADfit sonuçları 17 Eylül – 13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen toplam 720 görüşme sonunda elde edildi.

Tablo: ADfit – mecraların reklama uygunluğu (10’lu ölçekte ortalama puanlar)