DASK Facebook’ta 7.4 şiddetinde deprem yarattı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 12. yıldönümünde www.facebook.com/dask adresindeki Facebook sayfasından “Deprem her yerde” uygulamasını yayına soktu.

17.08.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 12. yıldönümünde www.facebook.com/dask adresindeki Facebook sayfasından “Deprem her yerde” uygulamasını yayına soktu. DASK’ın bu uygulaması sosyal medya aracılığıyla deprem ve zorunlu deprem sigortası farkındalığını artırmayı amaçlıyor. “Deprem her yerde” uygulaması kullanıcıların Facebook sayfasını yıkarak depreme, sayfayı onararak zorunlu deprem sigortasına dikkat çekiyor.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, amacın korkutmak değil, uyarmak olduğunu belirterek şunları ifade etti:

“Türkiye’de 7’den 77’ye pek çok kişi aktif birer sosyal medya kullanıcısı. Biz de bu potansiyeli gördük ve başta Facebook olmak üzere bu mecrada da yer alma kararı aldık. Yaklaşık üç ay önce yayına giren Facebook hesabımızın bugün 10 binden fazla üyesi var. ‘Deprem her yerde’ uygulamasıyla kullanıcıların evleri gibi gördükleri Facebook sayfalarını yıkıyoruz. Ancak amacımız korku ve umutsuzluk yaratmak değil. Aksine, gerekli önlemler alındığında ve zorunlu deprem sigortası yaptırıldığında depremin yaralarını sarmanın daha kolay olacağını anlatıyoruz.”

DASK Facebook’ta yeni projeleri, interaktif uygulamaları ve hediyeli yarışmalarıyla yer alıyor. Kurumun etkinliklerinden güncel bilgi ve fotoğraflara Facebook sayfasından ulaşılabiliyor. Sayfada deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler, zorunlu deprem sigortası ve kurum hakkında detaylı bilgiler içeren sekmeler de bulunuyor.