Cüneyt Özdemir’den 16 kanal’a ceza

Finansbank reklamında oynayan CNN Türk programcı ve sunucusu Cüneyt Özdemir, 16 ulusal TV kanalına ceza verilmesine neden oldu.

07.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Finansbank reklamında oynayan CNN Türk programcı ve sunucusu Cüneyt Özdemir, 16 ulusal TV kanalına ceza verilmesine neden oldu. Özdemir reklamda "1 ay 3 hafta olsun mu?" sorusuyla ilgi çekerek Finansbank’ın ay sonu hesabını tanıtıyordu.  

RTÜK yasası gereği “Reklamlarda, haber veya güncel programları düzenli olarak sunan kişilerin görüntü ve seslerine yer verilemeyeceğini’’ belirterek, uyarı cezası verdi. Reklamların yayını devam ederse, TV kanallarına bu kez 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

CNN-Türk’ten Kanal D’ye, TV 9’den Kanal Türk, Kanal 7 ve STV’ye kadar 16 kanala verilen bu cezaya RTÜK üyesi Taha Yücel karşı çıktı.

Yücel oy çokluğu ile alınan karara muhalefet şerhi de yazdı ve ‘’CNN Türk adlı yayın kuruluşunda yayınlanan 5N1K adlı programı sunan Cüneyt Özdemir’in, Finansbank reklamında rol alması ihlale konu edilmiştir. 5N1K, haftanın 7 günü yayınlanan bir program değildir ve haber bülteni olarak da değerlendirilemez’’ dedi.