Çin Yatırım Şirketi Mercedes’e göz dikti

Çin Yatırım Şirketi'nin (CIC), Daimler hissesi satın almak için görüşmelere başladığı belirtiliyor.

08.01.2013 - 09:52 | MediaCat

Çin Yatırım Şirketi Mercedes'e göz dikti
0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Son yıllarda dünya otomotiv sektöründe söz sahibi olabilmek amacıyla küresel şirketleri satın almak ya da ortak olmak için harekete geçen Çinliler, bu kez de Alman lüks otomotiv üreticisi Mercedes’in de sahibi olan Daimler’e el attı. Milliyet’te çıkan haberde, şirketin, Daimler’in yüzde 10’una kadar hisse almayı düşündüğü öne sürüldü.

Bir Çin gazetesinin haberine göre devlet tarafından kurulan ve ülkenin resmi yatırım kurumu niteliğinde olan Çin Yatırım Şirketi (CIC), Daimler hissesi satın almak için görüşmelere başladı. Çinli şirketin, Daimler’in yüzde 4 ile 10 arasındaki hissesini almayı hedeflediği belirtilirken, başka bir detay verilmedi.

Daimler sözcüsü Silke Waters, bu haberlerle ilgili olarak “Biz, her dönemde Daimler için uzun dönemde faydalı yeni yatırımcılara açığız” demekle yetinirken, şirket hisselerinin borsada prim yaptığı gözlendi. İlk kez otomotiv sektöründe bir girişimle anılan CIC, Çin’in 3 trilyon dolarlık rezervlerinin bir bölümünün yatırıma dönüştürülmesi amacıyla kurulmuştu. Yabancı şirketlerden küçük oranlı hisseler satın alan CIC, son dönemlerde doğal kaynaklar ve altyapı gibi alanlara yönelmişti. Şirketin Çin dışındaki yatırımlarının tutarının yaklaşık 150 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Bir diğer ortak Abu Dabi

Daimler’in en büyük yatırımcısı durumundaki Abu Dabi’nin resmi yatırım şirketi Aabar, geçen yılın sonlarında şirketteki son hissesini de satarak ayrılmıştı. Aabar, yüzde 3.07’lik hisseyi 1.3 milyar euro’ya satmıştı.

Çinli şirketlerin, son yıllarda küresel otomotiv şirketlerine olan ilgisi sürüyor. Son olarak Geely, Volvo’yu satın alarak adından söz ettirmişti. MG ve Rover da, yine Çinli şirketlere satılmıştı.

 

(kaynak: Milliyet)