Çin malı ayakkabıya internetten savaş

Dünyanın en kaliteli dördüncü ayakkabı üreticisi olan Türkiye, tanıtım problemi

11.10.2007 - 09:29 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Dünyanın en kaliteli dördüncü ayakkabı üreticisi olan Türkiye, tanıtım problemi yaşıyor. Bir yandan ürettiği kaliteli ayakkabılar elde kalırken, diğer taraftan başta Çin olmak üzere ucuz malların istilasıyla mücadele ediyor.

Ayakkabı sektöründe bir süre faaliyet gösteren Ahmet Yıldız, sektörün sorunlarını dile getirmek ve üreticiyi buluşturmak için internet sitesi kurdu. Ayakkabıcı, derici ve çantacıların kendilerini tanıtabilmelerine imkan sağlayan www.turkiyeayakkabi.com 6 ay önce faaliyete başladı.

Türkiye’de faaliyet gösteren 200 bin kayıtlı firmanın 500’ünün ilk 6 ayda kendilerine üye olduğunu ifade eden Ahmet Yıldız, ayakkabı sektörünün çok ciddi sıkıntıları olduğunu belirtiyor. Türkiye’nin ayakkabı ithalatına ihtiyacı olmadığını vurgulayan Yıldız, “2007’de 50 milyon çift ayakkabı gelmesi bekleniyor. Avrupa’da kişi başı ayakkabı tüketimi yılda 2 çiftken, bizde 1,2 çifttir. Yani 70 milyonluk Türkiye’de 100 milyon ayakkabı tüketiyoruz. Ama 250 milyon çift üretim kapasitemiz var. 50 milyon çift ithal edildiğini düşünün. 300 milyon çift ayakkabı satışa arz ediliyor. Satılabilen ise en fazla 100 milyon çift.” bilgisini veriyor. Yıldız, Türkiye’nin dünyanın en kaliteli ayakkabı üreticisi İtalya, İspanya ve ABD’den sonra dördüncü ülke olduğunu; fakat ihracatta ilk 20 arasına giremediğini ifade ediyor. Sektördeki firmaların kendilerini ve ürünlerini tanıtma imkanı bulduğu siteye, bronz, silver ve gold üyelik alternatifleri ile üye olunabiliyor. Sitede, bronz üyelikler ücretsiz. Firmalar, standart tanıtımın dışında kendi ürünlerini detaylı bir şekilde tanıtıyor ve özel yönetim paneli aracılığı ile ürün fotoğrafları, ürün detayları gibi bilgileri müşterilerine sunabiliyor.

kaynak: Zaman