Brand Week Istanbul’a gelirken aklınızda bulunması gereken 10 şey

Etkinliğe sayılı gün kala, bu maddeleri aklınızın bir köşesine not etmekte fayda var.

31.10.2016 - 08:52 | Cansu Karagül

Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan Yılın En İlham Verici Haftası Brand Week Istanbul’a epey az bir vakit kaldı. Pazarlama ve iletişim endüstrisinde dünyanın en yaratıcı isimleri, fikirleri ve işlerinin buluşma üssü Brand Week 2016’ya geri sayım başlamışken sizler için 10 maddelik kısa bir rehber hazırladık. Impact temasıyla 7-11 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek etkinlik için işte aklınızda bulunması gereken 10 şey!

1. Yanınıza bol bol kartvizit alın.

Brand Week Istanbul, sektöre dair öngörülerin paylaşılacağı ve pazarlama ve iletişim endüstrisinin geleceğine ışık tutacak çıkarımların yapılacağı bilgilendirici ve eğitici bir buluşma olduğu kadar yeni insanlarla tanışacağınız ve network’ünüzü genişletebileceğiniz de bir etkinlik. Size kartvizitini uzatan, belki de çalışmayı hayal ettiğiniz şirketin yöneticisine “kartvizitim kalmamış” demek istemezsiniz, değil mi?

2. 6 Kasım gecesi erken yatın.

Beş gün sürecek ve dolu dolu bir programı olan bu maratona geç kalmak istemezsiniz diye düşünüyoruz. Sabah kayıt işlemlerinizi hızlıca halledip oturumların gerçekleşeceği salonlarda ön sıralardan yer kapmak için 6 Kasım gecesi mutlaka erken yatmanızı tavsiye ederiz.

3. Rahat bir giyim tarzı tercih edin.

Sabahtan akşama kadar devam edecek olan oturumların yanı sıra birbirinden ilginç pek çok panel ve seminer olacak. Ayrıca deneyim alanlarında da yine birbirinden eğlenceli aktiviteler katılımınızı bekleyecek. Dolayısıyla yoğun ve koşuşturmalı bir günde ayakkabınızın ayağınızı vurması çok büyük bir talihsizlik olur bizce.

4. Rahat olduğunuz kadar şık olduğunuzdan da emin olun.

Brand Week Istanbul’un aynı zamanda bir networking buluşması olduğunu söylemiştik. Oturumların yanı sıra kahve araları, öğle yemekleri ve olası sürpriz etkinliklerde şıklığınızı neden konuşturmayasınız?

5. Etkinliğe gelirken yanınıza alacağınız üç şeyden biri şarj aletiniz, varsa powerbank’iniz olsun.

Malum, etkinlik boyunca sosyal medyada paylaşılacak birbirinden etkileyici anlara şahit olacaksınız. Etkinlik esnasındaki deneyimlerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırken başınıza gelecek en kötü şey şarjınızın bitmesi olabilir. Yine de gözünüzü fazla korkutmayıp müjdeyi verelim; salonun farklı köşelerinde telefonunuzu kolayca şarj edebilmeniz için şarj noktaları emrinizde olacak.

6. Kısaltmaları açmasanız bile tahminen ne anlatıldığı hakkında fikriniz olacak kadar terimlere aşinalık kazanın.

Sektörde jargon kullanımının ne denli yaygın olduğunu hepimiz biliyoruz. Jargonların yarısını da kısaltmalar oluşturuyordur neredeyse. Harflerin anlamsızca sıralanmasıyla oluşan iki ya da üç harfli kısaltmaların büyümüş de küçülmüş dedirtecek kadar kocaman anlamlara gelebildiğine hepimiz aşinayız. Bu yüzden siz siz olun Brand Week Istanbul’a katılmadan önce sektöre ilişkin jargonları araştırmamazlık etmeyin: CMO, VR, API, CPC, CPA, PPC, CPI VDH (ve daha nicesi).

7. LinkedIn hesabınızı güncelleyin.

Bu maddede halihazırda bir LinkedIn hesabınız olduğunu varsayıyoruz. Sözümüz, hesabı olup da mevcut durumunda seneler önce ilişiğinin kesildiği şirket ve pozisyon yazanlara. Bir etkinliğe gidiyorsunuz, içeride binlerce katılımcı, yüzlerce markadan üst düzey temsilci… Şunu bir hayal edin; oturumlar arasında, tanışmayı çok istediğiniz bir yöneticiyle konuşma fırsatı bulmuşsunuz ya da ayaküstü bir iş bağlamak üzeresiniz ve karşınızdaki kişi telefonunu çıkartıp LinkedIn’den sizi eklemeye çalışıyor. Sizinse profilinizde fi tarihinde çalıştığınız yer gözüküyor ya da daha kötüsü bomboş, fotoğrafınızın bile olmadığı darmadağınık bir profil sayfanız var. Bizce epey kötü bir ilk izlenim. Sizce?

8. Sürekli gülümsemeyi unutmayın.

Oturumlar canlı yayınlanacağı gibi aynı zamanda da farklı noktalarda konuşlanmış kameralar kayıtta olacak. Bu yüzden naçizane tavsiyemiz gün boyu ne olursa olsun gülümseyin. Brand Week Istanbul 2016’yı ölümsüzleştiren karelerde somurtuk çıkmanızı hiç istemeyiz.

9. Geçmiş yıllardaki Brand Week’lerle ilgili mutlaka fikriniz olsun.

Bu tür etkinliklerde “ben yeniyim” izlenimi uyandırmamakta fayda var. İnsanlarla sohbet ederken mümkün olduğunca etkinliğe hâkim olduğunuz, geçen yıl da etkinliğe katıldığınız; hatta daha da ileri giderek “yıllardır hiçbir Brand Week’i kaçırmıyorum” havası yaratabilirsiniz. Böylece insanlar sosyal ve kültürel sermayenizin yüksek olduğunu düşünüp sizden etkilenecektir. Söz veriyoruz beyaz yalanları mazur göreceğiz. Yardımcı olması için, Brand Week Istanbul 2015 arşivi emrinize amade.

10. Çıkışta hemen salonu terk etmeyin.

“Son oturum da bittiğine göre bir an önce eve atayım kendimi” demeyin. Kim bilir, belki şuraya da eğlencenin dibine vuracağınız minik partiler koymuşuzdur.

Geri sayım başlasın! Brand Week Istanbul 2016‘da buluşmak üzere…