Blu-Ray Türkiye pazarında

Datagate Bilgisayar, Blu-Ray üreticisi Philips&Lite-On Digital Solutions (PLDS) firmasının Blu-Ray (mavi lazer) ürününü Türkiye pazarına sundu.

21.06.2007 - 14:56 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Datagate Bilgisayar, Blu-Ray üreticisi Philips&Lite-On Digital Solutions (PLDS) firmasının Blu-Ray (mavi lazer) ürününü Türkiye pazarına sundu.

Datagate Bilgisayar’dan yapılan yazılı açıklamada, Index Grup bünyesinde faaliyet gösteren Datagate Bilgisayar’ın, Lite-On optik ürünlerinin Türkiye’deki tek dağıtıcısı olduğu belirtilerek, PLDS’nin Blu-ray üretiminde dünyanın sayılı firmaları arasında yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, tek tabakalı bir Blu-Ray diskin depolama kapasitesinin yaklaşık 35 CD’lik ya da 5 DVD’lik veriye denk geldiği ifade edilerek, tüketici elektroniği, bilgisayar üretimi, içerik sağlayıcılık ve benzeri sektörlerden 170’in üzerinde üreticinin oluşturduğu Blu-Ray Disk Birliği (Blu-Ray Disc Association – BDA) çatısı altında geliştirilen formatın, özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü videoların tek bir diskte saklanabilmesini ve çok büyük miktarda veri depolanmasını sağladığı bildirildi.

Tek tabakalı Blu-ray disklerin, 25 GB’lik kapasitesiyle, 2 saatten fazla HDTV (high definition televizyon) kalitesinde görüntü saklayabildiği ve standart çözünürlüklü görüntüde ise bu sürenin 13 saati bulduğu, çift tabakalı bir Blu-Ray’in ise 50 GB’lik veri depolama kapasitesine sahip bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Blu-Ray’in, verileri okuyup yazmak için mavi-mor lazer kullandığı, bu lazerin, CD ve DVD okuma ve yazmada kullanılan mevcut kırmızı lazer teknolojisinden daha net sonuç verdiği ifade edildi.

Blu-Ray için “BD-ROM: Yazılımlar, oyunlar ve film dağıtımları için sadece okunabilir (Read-Only), BD-R: Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için kaydedilebilir (Recordable), BD-RE: Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için yeniden yazılabilir (Rewritable)” şeklinde geniş bir biçim yelpazesi planlandığı kaydedildi.