‘Bizim Medya’ İstanbul’a geliyor!

48 ülkeden 500 akademisyen ve aktivisti biraraya getiren OurMedia'nın kurucusu Prof. John Downing 3-5 Kasım'da yapılacak Uluslararası Bağımsız Medya Forumu için İstanbul'a geliyor.

04.07.2006 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

48 ülkeden 500 akademisyen ve aktivisti biraraya getiren OurMedia’nın kurucusu Prof. John Downing 3-5 Kasım’da yapılacak Uluslararası Bağımsız Medya Forumu için İstanbul’a geliyor.

OurMedia (NuestrosMedios) altı yıl önce, yurttaş gazeteciliği fikri etrafında düşünen ve çalışan akademisyen, aktivist ve uzmanlar arasında uzun soluklu bir iletişim ve ortaklık oluşturmak üzere kuruldu.

Şu an projeye 48 ülkeden 500 akademisyen ve aktivist üye. Bu iletişim ağı, kurulduğundan beri her yıl düzenlenen konferanslarla medyanın ve yeni iletişim teknolojilerinin sosyal adalet, insan hakları ve toplumsal fayda elde etmek için nasıl kullanabileceğini tartışıyor.

İlki Washington’da düzenlenen konferanslar Barselona, Barranquilla-Kolombiya, Porto Alegre-Brezilya ve Bangalore’un ardından gelecek yıl Sidney’de yapılacak.

Ortaya çıkan birikim, ourmedianet.org adresin üzerinden paylaşılıyor. Proje, yurttaş gazeteciliği ve alternatif medyanın yerini güçlendirecek girişimleri oluşturmayı hedefliyor.

Projeyi ortaya çıkaran Global Media Research Center ‘ın (Küresel Medya Araştırmaları Merkezi) direktörü Prof. John Downing, BİA²’nin 3-5 Kasım’da İstanbul’da düzenleyeceği Uluslararası Bağımsız Medya Forumu ‘nun konuşmacıları arasında.

Southern Illinois Üniversitesi bünyesinde yer alan merkez, bir yandan her geçen gün büyüyerek yayılan dev iletişim şirketlerinin önünü açan bir yandan da sosyal hareketlerin sesini duyurduğu alternatif iletişim kanallarının ortaya çıkmasını sağlayan “küresel medya ekonomisi” üzerine araştırmalar ve projeler yürütüyor.

Prof. Downing, Forum’un ikinci gününde düzenlenecek “Bağımsız Medya Evreni ve Yaygın Dışı Medyanın Gelişme Olasılıkları” panelinin açılış konuşmacısı. Downing daha sonra da Ourmedia projesinden yola çıkarak konu üzerine bir sunum yapacak.

Kesinleşmemiş program, katılım ve diğer bilgiler için forum web sitesine bakabilirsiniz. Sorularınız için [email protected] ‘a e-posta atabilirsiniz.