Barilla, artık bir telefon kadar yakın

Dünya makarna lideri Barilla, yeni tüketici hattı ile müşteri memnuniyetini artırma çalışmalarına...

11.06.2008 - 11:54 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Dünya makarna lideri Barilla, yeni tüketici hattı ile müşteri memnuniyetini artırma çalışmalarına bir yenisini ekledi.

Barilla’nın müşteri memnuniyetini artırma çalışmalarının en yeni halkası “Barilla Gıda Tüketici Hattı” Haziran ayında hizmete başladı. Haftanın yedi günü hizmet veren “Barilla Gıda Tüketici Hattı”nda, Barilla ve Filiz etiketli bütün ürünler ile ilgili talepler, Barilla’nın ilgili birimlerinin de desteği alınarak yanıtlanıyor.

Tamamen ücretsiz olan bu hat ile tüketiciye, satış öncesi ve satış sonrası destek sağlanırken, ürünlerle ilgili bilgi de aktarılacak. 2 Haziran’dan itibaren hizmete başlayan servisten yararlanmak için, sabit telefonlardan 0 800 261 61 61’i veya cep telefonlarından 0216 651 61 62’yi aramak yeterli.

“Barilla Gıda Tüketici Hattı”nda; Barilla ve Filiz etiketli bütün ürünlerle ilgili arayan Barilla tüketicilerinin soruları ve talepleri haftanın yedi günü, 09:00-22:00 saatleri arasında danışmanlar tarafından canlı olarak yanıtlanacak.

Barilla, üretimden ambalaja, pazarlamasından tüketiciyle buluştuğu son noktaya kadar kaliteden ödün vermeden, müşterilerinin huzurlu ve daha lezzet dolu bir dünyada yaşamalarını amaçlıyor.