Bankamatik 20. yılını kutluyor…

Bankacılık alanında pek çok ilke imza atan İş Bankası’nın, bundan 20 yıl önce ilk kez “Bankamatik” adıyla Türk halkının hizmetine sunduğu ATM makinelerinin sayısı bugün 3000’i aştı.

28.12.2007 - 15:49 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Bankacılık alanında pek çok ilke imza atan İş Bankası’nın, bundan 20 yıl önce ilk kez “Bankamatik” adıyla Türk halkının hizmetine sunduğu ATM makinelerinin sayısı bugün 3000’i aştı.

İş Bankası; müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek, haftanın her günü, günün her saatinde para çekilmesini sağlamak amacıyla bundan tam 20 yıl önce, 25 Aralık 1987 tarihinde Yenişehir/Ankara Şubesi’nde ilk Bankamatik cihazını hizmete sundu. İş Bankası’nın Bankamatik ağı 1988 yılının başında Başkent, Çankaya, Kavaklıdere ve Kızılay şubelerine yerleştirilen Bankamatik’lerle genişlemeye başladı.

Türk halkıyla İş Bankası’nın öncülüğünde tanışan Bankamatik’lerin Türkiye çapındaki toplam sayısı ise 2007 yılı itibarıyla 3000 adedi aştı.

Hizmete sunulduğu ilk yıllarda; hesap bakiyesi öğrenme, para çekme, hesaba havale gibi işlemlerle sınırlı olan İş Bankası Bankamatik menüsü bugün yatırım fonu, hisse senedi, hazine bonosu, repo işlemleri dahil yatırım işlemleri; fatura, vergi, harç ödemeleri; bağış ve kredi kartı işlemleri dahil olmak üzere pek çok bankacılık işlemini kapsıyor. Döviz ödeyen İş Bankası Bankamatikleri ile müşteriler, döviz hesaplarından Dolar ve Euro çekebilme imkanına da sahipler.

İş Bankası müşterileri ayrıca, ’lar ile herhangi bir zarfa gerek olmadan hesaplarına doğrudan para yatırabiliyor, kredi kartı borçlarını ve faturalarını ödeyebiliyor. İş Bankası bugün itibarıyla Türkiye’nin her ilinde ve pek çok ilçesinde 930 adet ile müşterilerine hizmet veriyor.

Diğer taraftan, 2007 yılında yapılan bir yenilikle Bankamatik’lerden, Bankamatik Kartı veya kredi kartı kullanmadan işlem yapılabiliyor. Bu sayede, Mobil imza ve i-anahtar kullanıcısı olan İş Bankası müşterileri, Bankamatik cihazları aracılığı ile kredi kartı veya Bankamatik Kartı kullanmadan hesaplarından para çekebiliyor. İş Bankası müşterisi olmayanlar ise Bankamatik cihazlarından kredi başvurusunda bulunabiliyor.