Avea ve Vodafone ‘numara taşınabilirliği için’ işbirliği

Vodafone ve Avea numara taşınabilirliği için işbirliğine gitme kararı

30.11.2007 - 11:33 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Vodafone ve Avea numara taşınabilirliğinin bir an önce başlaması için işbirliği yaptı. İki şirket, Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde faaliyet gösterecek merkezi veri tabanını kuracak ve kuruma hibe edecek.

CNBC-e’ye konuşan Avea Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, “İhale kanunu karmaşık olduğu için müracaatta bulunduk, kanunen hiçbir sakıncası yok. Telekomünikasyon Kurumu bunu inceledi ve bize yetki verdi. Biz de veri tabanını yapmaya çalışıyoruz. Her şeyini birlikte kuruyoruz. Ücretleri yüzde 50, 50 ödüyoruz” dedi.


‘Maliyet 3-5 milyon dolar olur’

İki ay önce müracaat ettiklerini belirten Anık, veri tabanının maliyetinin 3 ila 5 milyon dolar arasında değiştiğini kaydetti.

Numara taşınabilirliğinin en geç 2008 Eylül ayında yürürlüğe gireceğini belirten Anık, “5 aylık sürede sistemi kuruyoruz. Sistemin kurulmasının ardından 6 ay içinde operatörlerin kendilerini sisteme uydurması gerek. Bu durumu Telekomünikasyon Kurumu bizlere yazıyla bildirdi” diye konuştu.


‘Geç kalınmadı, Turkcell de katılabilir’

Anık, Vodafone ile girişimlerinin Telekomünikasyon Kurumu kanalıyla Turkcell’e de bildirildiğini söyleyerek “Henüz geç kalınmış değil, Turkcell de katılabilir” dedi.