Avea reklamına durdurma

Medyaloji'nin haberine göre, Reklam Özdenetim Kurulu Ata Demirer'in oynadığı Avea'nın vampirli ve Vodafone'un Capital 500'lü reklamına durdurma kararı verdi.

16.06.2011 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Medyaloji’nin haberine göre, Reklam Özdenetim Kurulu Ata Demirer’in oynadığı Avea’nın vampirli reklamına durdurma kararı verdi.

Cep telefonu operatörlerinin reklam filmlerini inceleyen Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), reklamda yer alan görüntüler ve söz düzeninin Özdenetim Esasları’nın “Temel İlkeler” başlıklı 1. Maddesi ile düzenlenen “Tüm pazarlama iletişimi toplumsal ve profesyonel sorumluluk bilinciyle hazırlanmalı ve iş yaşamında genel kabul gören dürüst rekabet ilkelerine uygun olmalıdır” ve “Kötüleme” başlıklı 12. Maddenin “Pazarlama iletişimi hiçbir firmayı aşağılayarak veya alay konusu yaparak kamuoyu önünde küçük düşürmemelidir” hükümlerine aykırılık teşkil ettiğini tespit ederek Avea’nın reklamını durdurma kararı aldı.

Reklamda yer alan vampirlerden biri yüksek gelen cep telefonu faturasını diğerine gösteriyor, faturayı gören vampir de “Kim kimin kanını emiyor belli değil” diyordu. Faturası yüksek gelen vampirlere Avea’nın ucuz tarifesini öneren geyik de onlara “Geçin kurtulun” derim diyor, Ata Demirer ise "Geyik haklı beyler" diyordu.

Vodafone "Capital 500" reklamına durdurma yok, tavsiye var

Reklam Özdenetim Kurulu, Vodafone’nun "Capital 500" reklamı ile ilgili bir tavsiyede bulundu fakat durdurma kararı vermedi. Vodafone’nun açıklamasına göre bu tavsiye, reklamı durdurma tavsiyesi değil; sadece Kurul’un belirli düzenleme taleplerinden oluşmaktadır. Vodafone, Reklam Özdenetim Kurulu tarafından iletilen hassasiyetleri değerlendirerek, gerekli gördüğü revizyonları yaparak reklamın yayınına devam edeceği belirtti.