ATM’lerde ortak kullanım 2009’da

p> Türkiye'de ATM'lerin yakın bir gelecekte bankalar dışında bağımsız operatörler

05.02.2008 - 11:31 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Türkiye’de ATM’lerin yakın bir gelecekte bankalar dışında bağımsız operatörler tarafından kurulması ve işletilmesi bekleniyor.

Bankalar, ikili anlaşmalarla oluşturdukları altın noktalar dışında da ATM’lerini ortak kullanıma açmaya hazırlanıyor. Banka müşterileri, sisteme üye olan bankaların ATM’lerinden her türlü bankacılık işlemini yapabilecek. Türkiye’ye geçtiğimiz yıl yatırım yapan ve bağımsız operatörlük hizmetine talip olan First Data’nın da bu konuda bankalarla görüşmeleri sürüyor. ATM’lerin ortak kullanıma açılması konusunda, özellikle büyük bankaların tavrı ve oyun planları kamuoyunda merak ediliyor. Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın, Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sevilay Özsöz’e göre, ATM’lerin ortak kullanımı, az şubeli ve daha az ATM sayısına sahip küçük bankalarda bu yıl başlayabilir; büyük oyuncular için ise 2009’a kalır.


Akbank olarak açığız

Akbank olarak henüz stratejilerinde bir değişiklik yapmadıklarını belirten Özsöz, ancak ATM’lerin bağımsız operatörler tarafından kurulması fikrine de açık olduklarını söylüyor. First Data Türkiye ile görüştüklerini belirten Özsöz, “First Data’dan daha önce de kredi kartı yazılım sistemi almıştık. ATM’lerde ortak kullanıma da sıcak bakarız; yeter ki müşterimizin iyi ve farklı hizmet alması ve sağlanacak tasarruf konusunda bizi ikna etsinler” diyor. “ATM’ler, ABD ve Avrupa’ya göre Türkiye’ye geç girdi, ama pir girdi” diyen Özsöz, Akbank olarak müşterilerine çok farklı uygulamalar ve imkanları sunduklarını, tasarruf adına şimdilik bundan vazgeçmeyeceklerini, bir orta nokta bulmak için zamana ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor.


ATM sayımız 2700’e çıkar

Akbank’ın, müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak ATM kurmayı sürdürdüğünü ifade eden Özsöz, şu anda Akbank’ın ATM sayısının 2000’e yaklaştığını, 2008 sonunda ise 2700 ATM’ye ulaşılabileceğini kaydediyor. ATM’lerin bağımsız bir operatör tarafından kurulmasının ve ortak kullanımın küçük bankalarda ise bu yıl başlayabileceğini ifade eden Özsöz, şunları söylüyor: “Türk tüketicisine artık stardart bir hizmet veremezsiniz; farklı bir hizmet vermek zorundasınız. Bağımsız operatörler bu farklılığı sağlayabilirse, tabii ki olabilir. Ayrıca, bu işi outsource etmenin bankalar için bir de ekonomisi ve sağlayacağı tasarruf olacak.”

Bağımsız ATM operatörlüğü uygulaması, bugünkü altın ya da ortak nokta uygulamasından farklı. Altın noktalar, bankaların ikili anlaşmalarıyla yapılan çalışmalarla sınırlı. Yeni sistemde, banka müşterisi bakiye sorma ve para çekmenin ötesinde, banka kartını sisteme üye bankaların ATM’sine taktığında, bu bankaların ATM’lerinden kendi bankasının menüsünü görebiliyor; fon alıp-satma, fatura ödeme gibi tüm bankacılık işlemleri yapabiliyor. Ayrıca, ortak nokta uygulamasında her banka kendi ATM’sini kurup işletirken, bağımsız ATM operatörü uygulamasında, ATM’yi kuran operatör, sürekli bunları işletiyor, takip ediyor. Her işlem bazında da üye bankalardan bir ücret alıyor. ABD’de bağımsız operatörlerce kurulan ve işletilen ATM’ler, toplam ATM’lerin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Kaynak: Referans