Artık cep telefonları Türkçe harfleri tanıyacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türkçe harflerin

14.03.2008 - 09:14 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Hollanda temaslarını sürdüren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C Lahey Büyükelçilik binasında Türk basını ile bir araya geldi. Bakan Yıldırım açıklamalarında, Türkçe harflerin cep telefonlarında tanınmasının kabul edildiğini açıkladı.

Bakan Binali Yıldırım, uluslararası cep telefonları üreticileri birliğinin, geçen ay Meksika’da yaptığı toplantıda, ç, ş, ü, ı ve İ gibi Türkçe karakterlerin cep telefonlarında tanınmasını benimsediğini belirtti.

Bakan Yıldırım, bundan böyle üretilen bütün cep telefonlarında Türkçe harfler yer alacak. Cep telefonlarında halen Türkçede kullanılan harflerin tamamı olmadığı için, Türkçe geçilen mesajlarda daha fazla ücret alındığını söyledi. Yıldırım, kabul edilen bu kararla Türkçe olarak mesaj geçmek isteyen herkesin önemli oranda tasarruf sağlayacağını söyledi. İlk cep telefonu hayatımıza girdiğinden bu yana bunun yapılması gerektiğini belirten Yıldırım, “Biz bu dönemde başardık. Bunu hala birçok ülke başarmış değil. Örneğin İspanyollar da uğraşıyor, Araplar da. Ama henüz başaramadılar” dedi.

Kaynak: Zaman