Art Grup THY ile büyüdü

Türk Hava Yolları’nın CCN’den El Cezire’ye kadar pek çok kanalda ve 40’tan fazla ülkede gösterilen

05.11.2007 - 12:23 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Türk Hava Yolları’nın CCN’den El Cezire’ye kadar pek çok kanalda ve 40’tan fazla ülkede gösterilen “Dünyada bir dev dolaşıyor” reklam kampanyasını üstlenen Art Grup, hızlı büyümesi ile dikkatleri üzerine çekti.

THY’nin yanı sıra TAV Havalimanları’nın ve Arçelik’in Almanya’daki markası Blomberg’in uluslararası reklamlarında imzası bulunan Art Grup, 1994 yılından sonra ilk kez reklam yapan Ziraat Bankası’nın ajansı olmayı da başardı. Bu yıl sektörün çok üzerinde yüzde 70 büyüme kaydettiklerini belirten Art Grup yöneticileri, bir yandan büyürken diğer yandan da başlattıkları kurumsallaşma çalışmaları ile sektörün bir numaralı lokal ajansı olmayı hedeflediklerini açıkladı.


Ortalamanın üstünde…

Art Grup’un 4 ortağından biri ve Eş Başkanı olan Fehmi Özkan, Türkiye’de reklamcılık sektörünün önemli bir gelişim içinde olduğunu belirtirken, “Dünyada bu sektörün toplam cirosu 2.5 milyar dolar. Türkiye’de ise 2.5 milyar dolar. Bu rakam bize gidecek ne kadar yol olduğunu da gösteriyor. Sektörün bu yılki büyümesi yüzde 25 civarında. Küçük ve orta ölçekli işleklelerin de (KOBİ) reklamın etkisini fark etmeleri sektörün gelişimine yardımcı oluyor” diye konuştu. Özkan, Art Grup’un sektör ortalamasının çok üzerinde bir büyüme kaydetmesini ise, “2004 yılından bu yana yürütülen kurumsallaşma çalışmalarının da bu yıldan itibaren sonuçlarını almaya başladık” şeklinde açıkladı.


Marka katkısı büyük…

Art Grup’un büyümesinde THY, Ziraat Bankası, TAV, Blomberg gibi markaların uluslararası kampanyalarının da çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Özkan, “Bir lokal ajansız ama yaptığımız işler uluslararası. Sektör ortalamasının üzerinde büyüdük. Bu büyümemizde markalarımızın çok katkısı oldu. Sektörde lokal ajanslar içinde ilk 10’dayız, hedefimiz 1 numara olmak. Sadece algısal olarak değil, rakamlarımızla da 2010 hedefimiz lokal ajanslar içinde 1 numara olmak” diye konuştu. Bunun için kurumsallaşma yönünde ciddi adımlar attıklarını anlatan Özkan, 4X4 olarak adlandırdıkları bir hedef belirlediklerini anlattı. Özkan, 4 yılda 4 katı büyümeyi gerçekleştirmeye yönelik strateji ve planları belirlediklerini belirtirken, “4X4’ün daha ilk yılında olmamıza rağmen hedefleri aştık. Özkan, bunun sonucunda tüm çalışanlarımız yüzde 15 ile yüzde 50 arasında prim almaya hak kazandı” dedi.


Kılavuz balığı modeli…

Art Grup’un başarısında ortaklardan Hakan Senbir’in geliştirdiği “Guidefish-Kılavuz balığı” strateji modelinin önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çeken Özkan, bu modeli kullanarak geliştirdikleri stratejiye göre kendinilerini “yaratıcı, stratejik ve dost” olarak konumlandırdıklarını dile getirirdi. Müşteriye yaklaşımlarının da bu doğrultuda olduğunu vurgulayan Özkan, “Kendimizi müşterimizin pazarlama ortağı, çözüm ortağı olarak görüyoruz” diye konuştu.


Başarının sırrı farklı 4 yönetici

ART Grup’un yöneticileri, başarılarının altında kurumsallaşma kadar, “renkli” bir yönetim kuruluna sahip olması. Hem kişilikleriyle hem de kariyerleri ile birbirinden farklı bir yapıda olan yönetim kurulu, şirketin önemli bir zenginliği sayılıyor. 1986 yılında bu şirketi kuran Özgür Sağlam, halen Reklamcılık Vakfı Başkanlığı’nı da yürütüyor. Sağlam’la birlikte eş başkan olarak görev yapan diğer isim ise isim Fehmi Özkan. 16 yıl Procter&Gamble ve Diageo gibi çok uluslu şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra reklamcı olan Özkan, şirkette bir anlamda masanın öbür tarafını yani reklamvereni de temsil ediyor. Yönetim Kurulu’nun diğer iki üyesi ise Hakan Senbir ve Orçun Onural. Senbir’in geliştirdiği “Guidefish-Kılavuz Balığı” stratejik planlama modeli hem Art Grup’un iş yapış şeklini tanımlıyor hem de Yeditepe Üniversitesi’nde verdiği derslerde okutuluyor. Onural ise, Klan Euro RCCG’de müşteri direktörlüğünden genel müdürlük pozisyonlarına kadar görev yaptıktan sonra Art Grup’a katılmış deneyimli bir reklamcı.