Apple ve Yahoo kârını katladı

Apple Inc, IPhone satışlarındaki güçlü artış ve Machintosh şatışlarında büyümenin etikisi ile mali yılının ikinci çeyreğinde karını yüzde 90 artırmış oldu

21.04.2010 - 00:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

ABD’li bilgisayar şirketi Apple’ın ikinci çeyrekte kârı yüzde 90 artışla 3,1 milyar dolar oldu.

Apple, iPhone ve Macintosh bilgisayarlardaki güçlü satışlarla 27 Mart’ta sona eren ikinci çeyrekte kârının geçen yıl aynı döneme göre yüzde 90 artarak 3,1 milyar dolar (hisse başına 3,33 dolar) olduğunu açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 1,6 milyar dolar (hisse başına 1,79 dolar) kar etmişti.

Apple’ın geçen yıl aynı çeyrekte 9,1 milyar dolar olan geliri ise bu yıl aynı çeyrekte yüzde 49 artarak, 13,5 milyar dolara çıktı.

Geçen yıl Ekim-Kasım döneminde 8,7 milyon adet iPhone satan Apple, 27 Mart’ta sona eren çeyrekte ise 8,8 milyon adet iPhone sattı. İPhone satışlarından elde edilen gelir, şirketin toplam gelirinin yüzde 40’ını oluşturuyor.

YAHOO’NUN KÂRI İKİ KATTAN FAZLA ARTTI

Bu arada Yahoo, bu yıl ilk çeyrekte kârını geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla artırdı.

Yahoo, geçen yıl ilk çeyrekte 117,6 milyon dolar (hisse başına 8 sent) olan kârının, bu yıl aynı çeyrekte 310,2 milyon dolara (hisse başına 22 sent) çıktığını açıkladı. Şirketin aynı çeyrekte geliri ise 1,6 milyar dolar oldu.

Yahoo’nun kârının artmasında Microsoft ile arama motoru ve internet üzerinden reklam alanlarında işbirliği konusunda anlaşması etkili oldu.

Microsoft, ilk çeyrekte Yahoo’ya toplam 78 milyon dolar ödeme yaptı. Bu yılın geri kalan döneminde her çeyrekte Microsoft’un Yahoo’ya 75 ila 85 milyon dolar ödeme yapması bekleniyor.