Ana Haber Bültenleri’nde rekabet kızışıyor

Ali Kırca’nın ATV’ den ayrılmasıyla başlayan ve ardı ardına yaşanan anchorman

26.03.2008 - 15:00 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Ali Kırca’nın ATV’ den ayrılmasıyla başlayan ve ardı ardına yaşanan anchorman transferleri, gözleri yeniden ana haber bültenlerine çevirdi. Siyasi gündemin de oldukça yoğunlaştığı şu günlerde, televizyon seyircisinin ana haber bültenlerine ilgisi artarken; kanalların duayen anchormanleri, bu yarışta etkin rol oynuyorlar. İşte tüm bu gelişmelerden yola çıkan MTM, transferleriyle olay yaratan ve reytingi yüksek ana haber bültenlerini inceledi.

17-21 Mart tarihleri arasında, en çok izlenen dört kanalın ana haber bülteninde yapılan içerik analizi; bültenlere ayrılan süreninin % 94’ünde ülke haberlerine yer verilirken, % 6’lık diliminin ise dış haberlere ayrıldığını ortaya koydu. Araştırma verilerine göre, dört kanalın toplamında yer alan dış haberler, % 38’lik dilimle Kanal D, % 25’lik dilimle ATV, % 23’lük dilimle Star ve % 14’lük dilimle Show TV Ana Haber Bülteni’ne dağılım gösterdi.


Ana Haber bültenleri siyasete kilitlendi…

ATV, Kanal D, Show ve Star TV’nin ana haber bültenlerinde yapılan ölçümlemeye göre, bültenlerde en fazla süreyle yer verilen konu, % 42’lik dilimle “siyaset” oldu. Ülke gündemine damgasını vuran siyasi gelişmeler nedeniyle en sıcak haberi izleyicilerine sunmak isteyen kanallar, beş günün toplamında 8.5 saat boyunca siyaseti işlediler. Medya raporuna göre, siyaset haberlerinin % 50’sini AKP’nin kapatılmasına ilişkin haberler oluştururken, % 50’sinde ise diğer siyaset içerikli haberlere yer verildi.

17-21 Mart tarihlerini kapsayan araştırma sonuçlarına göre, ana haber bültenlerinin en çok yer verdiği ikinci konu ise “yaşam” oldu. MTM’nin, geçen yılın Şubat ayında yaptığı aynı kapsamlı haber analizi ile karşılaştırıldığında, ana haber bültenlerinde siyasete ayrılan sürenin arttığı gözlenirken, yaşam haberlerine ayrılan sürenin ise azalma gösterdiği tespit edildi.

Kaza, cinayet, hırsızlık, gasp, kapkaç, kavga, eylem gibi haberleri içine alan yaşam haberleri, 3.5 saate yakın süreyle izleyenlerinin ilgisine sunuldu. Ana haber bültenlerinin en çok yer verdiği diğer konular ise % 14’lük oranla terör ve savaş haberleri, % 13’lük oranla kültür ve sanat haberleri, % 10’lık oranla ekonomi haberleri oldu.


Aynı yayın grubunun kanalları reytingde yarışıyorlar…

AGB’nin reyting ölçüm raporlarına göre; 17-21 Mart tarihleri arasında en çok izlenen ana haber bülteni, Mehmet Ali Birand’ın sunduğu Kanal D Ana Haber bülteni olurken, ikinci sırayı ise Uğur Dündar’ın sunduğu Star Ana Haber aldı. Kanal D’ nin aynı yayın grubuna ait Star TV Ana Haber bülteniyle yaşadığı kıyasıya rekabet de dikkat çeken bir diğer noktaydı.

Medya Takip Merkezi’nin aynı analiz sonuçlarına göre; reyting yarışının galibi olan Kanal D Ana Haber Bülteni, % 56’lık oranla en çok siyaset haberlerini konu aldı. Dört ana haber bülteni içerisinde siyaset konusuna en uzun süre yer veren haber bülteni olan Kanal D’de, % 18’lik dilimle terör ve savaş, % 12’lik dilimle yaşam, % 10’luk dilimle kültür ve sanat, % 4’lük dilimle ekonomi haberleri işlendi.

17 Mart itibariyle Uğur Dündar’ın sunmaya başladığı Star TV Ana Haber Bülteni ise araştırma dönemi süresince en çok reyting alan ikinci bülten oldu. Yapılan araştırma verilerine göre; Star TV Ana Haber Bülteninde en uzun süreyle yer verilen konular; % 37 oranında siyaset, % 17 yaşam, % 16 ekonomi,
% 13 kültür/sanat, % 11 terör/savaş ve % 6 oranında da diğer konularla ilgili haberler oldu.


Show Ana Haber bülteni Ali Kırca ile kabuk değiştirdi…

Ali Kırca’nın sunduğu Show TV Ana Haber bülteni, reyting ölçüm sonuçlarına göre en çok izlenen üçüncü bültendi. Kırca’nın Show TV’ye geçmesiyle haberlerin içeriklerinde de ciddi değişikler yaşandığı tespit edildi. Daha önce magazin ve yaşam haberleriyle öne çıkan Show TV, araştırma döneminde % 33’lük oranla en çok siyaset haberine yer verdi. Show TV’nin en çok işlediği diğer konu ise % 21’lik oranla yaşam haberleri oldu.
Show TV, diğer kanallara oranla terör/savaş haberlerine en fazla yer veren kanal olurken, bu haberlerin toplamda ekranlarda kalma süresi, 63 dakikaya ulaştı.


Kültür-sanat haberlerine en çok yer veren bülten, ATV Ana Haber…

Gazeteci-yazar Mehmet Barlas’ın sunduğu ATV Ana Haber bülteni ise, bu dört kanal arasında izlenme oranı en düşük olan bülten oldu. % 46’lık oranla diğer kanallarda da olduğu gibi, en çok siyaseti işleyen ATV haber, % 17’lik dilimle kültür/sanat haberlerini konu etti. ATV Ana Haber bülteni aynı zamanda diğer kanallara oranla kültür/sanat haberlerine en fazla yer veren haber bülteniydi.


Peki, en medyatik anchorman kim?

Medya Takip Merkezi’nin, 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya ölçüm sonuçlarına göre; geçmişlerinde başarılı habercilikleriyle bilinen tüm bu anchormanler, aynı zamanda medyanın da yakın markajında olan isimlerdi. Yapılan ölçüme göre, 17-21 Mart tarihleri arasındaki dönemin, en medyatik anchormani Uğur Dündar oldu. Araştırma süresince 207 haberle medyada yer alan Dündar’ı, 123 haberle Ali Kırca, 92 haberle Mehmet Ali Birand ve 88 haberle Mehmet Barlas izlediler.


Reklamverenin tercihi Show TV ve Kanal D…

Aynı kanalların ana haber bültenlerinde yapılan reklam ölçüm sonuçlarına göre, reyting yarışında rekabet eden kanalların, reklam alımında da kıyasıya rekabette olduğu tespit edildi. 17-21 Mart tarihlerinde ATV, Kanal D, Show ve Kanal D’nin ana haber bülteninde yapılan reklam ölçümlerine göre, en çok reklam alan ana haber bülteni, Ali Kırca’nın bir süre önce yönetimini devir aldığı Show TV Ana Haber oldu. 5 günün toplamında 71 dakikaya yakın reklamı, tüketicisinin ilgisine sunan Show TV Ana Haber bültenini; reyting yarışının galibi Mehmet Ali Birand’lı Kanal D Ana Haber izledi. 66 dakika boyunca reklam alan Kanal D’yi sırasıyla, 62 dakikayla ATV, 41 dakikayla Star TV izledi.


Ana haber bültenlerini en çok tercih eden markalar: D-Smart, Coca Cola, Turkcell…

MTM’nin aynı verilerine göre, bu dört ana haber bültenine araştırma süresince en uzun süreyle reklam veren markalar, sırasıyla D-Smart, Coca Cola, Turkcell, Arçelik, Şekerbank, Cif oldular.