Amerikalı reklamverenler TV’ye olan güvenlerini kaybediyorlar

Geleneksel televizyon reklamcılığının gücünü kaybetmeye başladığı bu dönemde, reklamverenler ve reklamcılar yeni alternatifler

21.02.2008 - 14:12 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Geleneksel televizyon reklamcılığının gücünü kaybetmeye başladığı bu dönemde, reklamverenler ve reklamcılar yeni alternatifler bulmak için sabırsızlanıyorlar. Ulusal Reklamverenler Derneği ve Forrester Research şirketinin iki yılda bir yaptığı TV ve Teknoliji konulu araştırması, yeni reklam formatlarının ve video reklamların ortaya çıkmasıyla televizyona olan güvende büyük bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Ocak ayında yapılan ve tüm endüstriler dahil edilerek 78 lider reklamveren firmayla gerçekleştirilen araştırmaya katılanların yüzde 87’si ise önümüzdeki yıl web reklamlarına daha çok bütçe ayıracaklarını söylüyor.

Araştırmaya göre reklamverenlerin yüzde 62’si, geleneksel televizyon reklamlarının geçtiğimiz iki yılda etkisini kaybettiğini düşünüyor. Bunların yarısına yakını dijital reklam formatlarını hali hazırda kullanırken, yüzde 50’den fazlası ise DVR teknolojisini kullanan televizyon izleyicilerinin oranının yüzde elliyi geçmesinden itibaren, televizyon reklamı bütçelerinde yüzde 12 kısıntıya gideceklerini belirtiyor.

Reklamverenlerin yüzde 87’si önümüzdeki yıl içerisinde televizyon reklamcılığında markalı içeriğin önemli hale geleceğini düşünürken, yüzde 65’i de online TV programlarına reklam vermek için sabırsızlanıyor, yüzde 43’ü de interaktif TV reklamlarını denemek istiyor.