Alarko Carrier’dan klima kullanım araştırması

Alarko Carrier’ın “Klima Kullanım Alışkanlıkları Araştırması” sonuçlarına göre Türk halkının % 85’i bulunduğu mekanı soğuturken klimayı yanlış kullanıyor.

21.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

Alarko Carrier’ın “Klima Kullanım Alışkanlıkları Araştırması” sonuçlarına göre Türk halkının % 85’i bulunduğu mekanı soğuturken klimayı yanlış kullanıyor.

ERA Research tarafından, 15 ilden 815 kişi ile görüşülerek yapılan araştırma sonuçlarına göre; klima kullanımında öne çıkan en önemli yanlış, bulunulan mekanı soğuturken, klimayı normal oda sıcaklığı olan 23-24oC yerine 18oC’ye düşürerek kullanmak. Araştırma sonuçlarına göre, halkın %79’u klima kullanırken sıcaklık ayarlamada ortamı birden soğutma yoluna giderek hastalığa davetiye çıkarıyor.

Evliler, bekarlara göre iki kat fazla klima kullanıyor

Halkın %64’ünün klimasız ortamlarda, kendini rahatsız ve mutsuz hissettiğini ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre, klima, evlerde “olmazsa olmaz” eşyalar arasında yer alıyor.

Klimayı hem ısıtma hem soğutma için kullanan kişi yüzdesinin %60’ı bulduğunun ortaya konulduğu araştırma sonuçlarına göre, evdeki kişi sayısı arttıkça klima kullanımı da artıyor.

Bekarlarda klima kullanım oranı %28 iken, evli ve çocuklu ailelerde bu oran %67’ye kadar yükseliyor.

“Klima hasta eder”

Araştırmaya katılanlar arasında %84’le en yaygın görüş “klimanın yanlış kullanımda hasta ettiği” olurken, “klimanın her durumda hasta ettiği” görüşünü savunanların oranı ise %8,7.

Yazın sıcak havalarda bulundukları ortamın klimasız olmasından rahatsız olmayanların oranı %30 iken klimasız ortamı tercih edenlerin oranı ise %5.

Klima kullanımında doğru ve yanlışlar

  • Klima iç ünitenizi TV ya da radyolardan en az 1 m. uzağa yerleştirin.
  • Klimayı şömine ya da radyatör benzeri ısıtıcılarla aynı ortamda kullanmayın ve klimanızın üstüne doğrudan güneş ışığı gelmesine izin vermeyin.
  • Tatile giderken ya da cihazınızı uzun süre kullanmayacağınız durumda güç bağlantısını kapatın.
  • Klimanızın yüzeyini ıslak bezle temizlemeyin.
  • Klimanızı fişi çekip takarak ya da devre kesici bağlantıdan açıp kapatarak kullanmayın. Direk soğuk hava akımı önünde kalmayın, çocuk hayvan ve bitkileri direk hava akımına maruz bırakmayın.
  • Klima kullanımı sırasında odayı havalandırmayı ihmal etmeyin, ancak klimalı ortamlarda pencere ve kapıları uzun sürelerle açık bırakmayın.