Al Gore’un filmine kısmi yasak

İngiliz Mahkemesi “Inconvenient Truth-Uygunsuz Gerçek” filminin okulda gösterimine

11.10.2007 - 15:42 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

İngiliz Mahkemesi “Inconvenient Truth-Uygunsuz Gerçek” filminin okulda gösterimine kısmi yasak getirdi. Gerekçe, filmin abartılı iddialar içermesi ve bilimsel kanıt sunulmadan hazırlanması.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, ABD eski başkan yardımcısı Al Gore’un Oscar ödüllü “Uygunsuz Gerçek” adlı filminin okullarda gösterimini şarta bağladı. Mahkemenin hükmüne göre, bilimsel olarak kanıtlanmamış ve abartılı bazı iddialar içeren film, karşıt görüşlerle desteklenmediği sürece okullarda gösterilemeyecek.

Oscar ödüllü “Inconvenient Truth-Uygunsuz Gerçek” filmi, İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin aldığı kararla bir kez daha gündemde.

Küresel ısınmaya ilişkin çarpıcı iddia ve görüntüleri beyazperdeye yansıtan, eski ABD başkan yardımcılarından Al Gore imzalı filmin, İngiltere’deki okullarda gösterilmesi şarta bağlandı.

Bir okul idarecesinin yüksek mahkemeye taşıdığı davada, hakim, küresel ısınmaya ilişkin bilimsel olarak kanıtlanmamış ve abartlı bazı iddialar içerdiği gerekçesiyle filmin, karşıt görüşlerle destelenmediği sürece okullarda gösterilmesinin uygun olmadığına hükmetti.

MAHKEMENİN FİLMDE HATALI BULDUĞU NOKTALAR:

Mahkemenin hatalı filmde hatalı bulduğu 9 nokta var. Bunlardan birkaçı şöyle:
1) Buzulların erimesi sonucu deniz seviyesinin çok yakın gelecekte yükseleceğinenin söylenmesi.

2) Klimanjaro dağındaki buzların erimesinin doğrudan insan kaynaklı küresel ısınmaya bağlanması.

3) Kutup ayılarının en yakını 90 kilometre uzakta olan buzullara ulaşmaya çalışırken boğuldukları iddiası.

Al Gore cephesinden bir açıklama gelmezken, İngiliz hükümetinin öğrencilerin en azından filmin ana mesajını alabilecek olmasından mutluluk duyacağı yorumları yapılıyor.