Afişlerle sinemamızın 100 yılı

Türk sinemasının 100'üncü yılını kutlayan Tüyap Kitap Fuarı, ilginç bir sergiye ev sahipliği yaptı.

20.11.2014 - 14:12 | MediaCat

Afişlerle sinemamızın 100 yılı
4
paylaşım
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Tüyap tarafından, bu yıl 33’üncüsü düzenlenen Kitap Fuarı, 8 Kasım’da kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın bu yılki ana temasının “Sinemamızın 100. Yılı” olması nedeniyle fuar alanında Yeşilçam‘a 3600’dan fazla afiş üreten Mimeray Tümbaskı Çözümleri AŞ‘ye 450 m2 yer verildi.

Afişlerle sinemamızın 100 yılıMimeray Yönetim Kurulu Başkanı M. Erol Ağakay’ın küratörlüğünde gerçekleşen sergi, süperpoze diaları ile sinema tarihimize afiş tasarımları ve üretiminin penceresinden bakıyor. Sergi, Ressam Mithat Ağakay’ın sinema girişleri için resmettiği dev fener afişlerden başlayan ve bugüne kadar üç binden fazla film afişini hayata geçiren bir kurumun öyküsünü fuar izleyicisiyle buluşturdu. Yeşilçam sinemasından çok sayıda film afişinin sergilendiği etkinlik kapsamında, Mithat Ağakay’ın 1950’lerde yaptığı Çakırcalı Mehmet Efe filminin fener afişi, Yeşilçam’ın en önemli afiş ressamlarından İbrahim Enez tarafından yeniden yaratılarak, sergi salonunun girişini taçlandırdı.

Yeşilçam sinemasına, oyuncu, yapımcı, yönetmen, illüstratör, sinema eleştirmeni olarak emek vermiş isimlerden, Türkan Şoray, Nilüfer Aydan, Ümit Efekan, İbrahim Enez, Ali Kurna, Ömer Muz Ve Agah Özgüç’ün ziyaret ettiği sergi 16 Kasım’a kadar devam etti.

Afişlerle sinemamızın 100 yılı

Afişlerle sinemamızın 100 yılı

Afişlerle sinemamızın 100 yılı