AdSchool İstanbul ilk yılını tamamladı

AdSchool Istanbul Program Direktörü / RD - RV Genel Müdürü Ayşegül Molu, AdSchool’un lisansüstü programlar

13.11.2007 - 13:42 | MediaCat

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
+

AdSchool Istanbul Program Direktörü / RD – RV Genel Müdürü Ayşegül Molu, AdSchool’un lisansüstü programlar sunan hızlı gelişimi, vizyonu ve programları hakkındaki soruları yanıtladı.


Reklamcılık Vakfı ve BİLGİ’nin ortaklaşa kurduğu AdSchool İstanbul ilk yılını tamamladı. AdSchool’un ilk yılı, ikinci yıl hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

AdSchool çok başarılı bir ilk yıl yaşadı. Sektörümüzün uzun yıllardır hayal ettiği, reklamı tartışacak, derinleştirecek “enstitü”, AdSchool ile hayata geçti.

AdDesign Yüksek Lisansı – yaratıcı ve yönetsel 2 alt bölümüyle – ilk ürünümüz oldu. AdDesign bilindiği üzere YÖK’e akredite, tüm dünyada geçerlilik taşıyan bir master derecesi. AdRefresh atölyeleri “ustalar ve teknikler”i içeriyor. İlk yılında Fiona Clancy (TBWA Worldwide Planner), Micky Denehy (Saatchi Marketing Director Europe/ M. East / Africa) 2007 eğitimcileriydi. AdSchool ikinci yılına mekan değişikliğiyle başladı. Artık Santral İstanbul’dayız.

Bienalde bir çok önemli sergiye evsahipliği yapan, üniversitenin yaratıcılık odaklı bölümlerini barındıran 118 dönümlük bu alanda olmak bize çok şey katıyor… İkinci yilda, ikinci yüksek lisans programımızı da açtık: Pazarlama İletişimi. YÖK’e akredite ve tüm dünyada geçerli bir program. Yüksek lisans katılımcı sayımız ikinci yılda 42, toplamda ise 66’ya ulaştı. Neredeyse lisans ölçeğine varan bir sayı bu.

Öğrencilerimiz ağirlıkla Koç, Bilkent, Boğaziçi mezunu. %75’i iş yaşamının içinde, yönetici konumunda. Turkcell, P&G, Hürriyet, MYH, İş Bankası, Fortis Bank, Garanti Bankası, AcNielsen, TBWA ve Güzel Sanatlar gibi firmalardan.

Öğrencilerimizden de, gelirlerlerden de çok memnunuz – burada kar amacı gütmeyen bir vakıf olduğumuzu vurgulamakta yarar görürüm. Elde ettiğimiz geliri, yine eğitim etkinliklerine aktarıyoruz. İkinci yılda çok ilginç bir dersimiz var. Capital Dergisi – CEO Club ile işbirliği yaptik. CEO Club’a üye olan, vizyon ve başarı hikayeleriyle yakından tanıdığimız CEO’lar, AdSchool’lular ile bilgi ve deneyimlerini paylaşıyorlar. CEO Club’ın ilk katılımcısı Garanti Bankası eski CEO’su Akın Öngör, liderlik konusunu işledi. İkinci CEO ise Ali Sabancı idi. Sabancı, Girişimcilik ve Pegasus’un başarı öyküsünü ele aldı. Yapı Kredi CEO’su Tayfun Beyazıt, TT Net Genel Müdürü Okay Eğdirici dönemin diğer “lecturer”ları olacak.


AdSchool’un 2007-2008 dönemi ajandasinda neler var?

AdRefresh atölye çalışmalarında Jim Avery’yi konuk edeceğiz. İki yarım günden oluşan atölye çalışması Şubat 2008’de. Güz programımız olan Tüketiciyi Duymak Sertifika Programı Aralık’ın ilk haftasinda başlıyor. 6 hafta sürecek olan bu programda dersler haftaiçi 2 gün, 19.00 – 21.30 arasında. Bahar döneminin Reklam Yazarlığı Sertifika Programı Mayıs 2008’de yapılacak.