ABD’de reklam harcamaları ilk çeyrekte binde 3 düştü

Amerikan reklam harcamalarının ocak-mart periyodunda binde 3 düştüğü kaydedildi. Bu, 2002’den beri düşüş yaşanan ilk çeyrek.

11.06.2007 - 18:02 | MediaCat

0
paylaşım
İlk paylaşan sen ol!
Facebook
Twitter
-Share on LinkedIn
+
Nedir?

Amerikan reklam harcamalarının ocak-mart periyodunda binde 3 düştüğü kaydedildi. Bu, 2002’den beri düşüş yaşanan ilk çeyrek.

Fakat rapor edilen reklam harcamalarındaki bu düşüş, pazarlama harcamalarında düşme olduğu anlamına gelmiyor. Bunun nedeni pazarlamacıların yalnızca ölçümlenen mecralara değil ölçümlenebilir sonuçlara ihtiyacı olması.

Bütçeler eski çizgiyle ölçümlenen mecralardan; daha iyi sonuçlar sunan digital, müşteri ilişkileri odaklı ve direk pazarlama servislerine kayıyor. Ayrıca pazarlama hizmetleri online reklamlar gibi mecralar da sunuyor.

Omnicom Başkanı ve CEO’su John Wren, firmasının son zamanlarda çizgi üstünde rekabet eden pazarlama servislerine önem verdiğini söyledi. Pazarlama servislerinden daha fazla gelir topladığını (yüzde 57) ve bu disiplinlerin rekabet performanslarını arttırmalarına yardımcı olduğunu ekleyen Wren şöyle konuştu: “Baş rakiplerimize oranla pazarlama servisleri alanında daha geniş yer kaplıyoruz. Biliyorsunuz ki ben kesinlikle bunun son zamanlarda Omnicom için son derece anlamlı bir avantaj olduğunu düşünüyorum.”